Může se člověk stát batmanem a používat echolokaci? Podle vědců to je možné

08.05.2021 - Stanislav Mihulka

S trochou snahy, cviku a vhodným vybavením jsou lidé schopní se naučit rozeznávat tvary objektů s využitím zvuku

<p>Také kaloni využívají k orientaci echolokaci. Na rozdíl od netopýrů ale využívají zvuky slyšitelné lidským uchem, která vyluzují svými křídly.</p>

Také kaloni využívají k orientaci echolokaci. Na rozdíl od netopýrů ale využívají zvuky slyšitelné lidským uchem, která vyluzují svými křídly.


Reklama

Netopýři mají celou řadu podivuhodných vlastností. Jednou z nich je i schopnost echolokace, která spočívá ve „skenování“ prostoru pomocí zvukových vln. Díky echolokaci se netopýři pohotově orientují i v naprosté tmě. Máme jim to závidět, protože se na něco podobného nezmůžeme?

Podle nedávného experimentu japonských vědců by to byla chyba. Podařilo se jim prokázat, že lidé vlastně mohou používat jednoduchou echolokaci, pokud se v tom trénují. Badatelé vycvičili skupinu dobrovolníků do té míry, že dokázali poznat objekty před sebou jen díky zvukovým vlnám.

Batmani v experimentu

Vědci si pro tento experiment vybrali 15 lidí s normálním zrakem, kteří se předtím nepotřebovali orientovat bez očí. Uspořádali s nimi experiment, v němž měli účastníci za úkol rozlišit dva 3D tištěné válcovité objekty různého tvaru, ovšem bez pomoci zraku. Měli k dispozici přenosné zařízení, které vydává zvuk na podobné frekvenci jako netopýři a detekuje odražené vlny.

TIP: Souboje vedené ultrazvukem: Netopýří sonary a rušičky jejich soupeřů

Tak vysoký zvuk lidé neslyší. Vědci proto zařídili zpracování signálu tak, aby byl slyšitelný pro lidské uši. Experiment ukázal, že se lidé mohou naučit rozpoznávat objekty jen s pomocí sluchu. Účastníkům experimentu to šlo lépe, když objekty rotovaly. V takovém případě se totiž odražené zvukové vlny navzájem více liší.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií:

    Shutterstock

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Během své vlády v Západofranské říši dlouhý čas Karel II. bojoval s Vikingy, kteří obsazovali nebo pustošili pobřeží říše.

Věda

Jindřich prchající z Polska na obraze polského romantického malíře Artura Grottgera.

Historie

Několik nezávislých studií poukázalo na zjevný fakt, že dvojhvězdy ve vesmíru převažují. V případě Slunce je ale téměř vyloučeno, aby mělo svého hvězdného průvodce.

Vesmír

Výrůstek na nose má u samic více či méně šiškovitý tvar, samci jej mají dlouhý a špičatý. Samicím druhu Langaha alluaudi navíc vyrůstají nad očima jakási „tykadélka“.

Příroda
Zajímavosti

K doporučovaným jednodenním výletům pro lepší aklimatizaci patří také cesta do základního tábora Manáslu.

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907