Mýtus střídá pohádku: Originál Kámasútry je pěkná nuda!

Slavná Kámasútra. Příslib toho, co je pikantní, dráždivé a exotické? Vlastně ani ne - originál je nudnější než telefonní seznam...

06.08.2018 - Radomír Dohnal



Muž velkého ducha: mnich, filozof a učenec Mallanága Vátsjájana je postavou poněkud záhadnou. Žil a svá moudrá díla tvořil někdy na rozmezí 4. a 6. století našeho letopočtu, tedy ve zlaté éře mocné Guptovské říše. Ta se rozprostírala na podstatné části severní Indie, včetně Pákistánu a Bangladéše a byla pro další generace kolébkou vzdělanosti a kultury. A pochopitelně, jak už to během období blaha a rozvoje bývá, také uvolněných mravů a prostopášnosti...

Vátsjájana se pokusil svým Poučením o rozkoši, Káma v sanskrtu značí indického boha touhy, Sútra značí předávanou vědomost, učebnici, vnést do lehce chaotické dvorské a měšťanské sexuality pořádek. Ne že by kázal o morálce, ale…

Nemíchejte datle s fíky!

Jen si byl dobře vědom toho, jaké povinnosti má žena vůči muži a naopak. Mužům neodpíral služeb konkubín, jen je upozorňoval, jaké je postavení nevěstek ve společnosti, a že není radno zaměňovat krátké chvíle potěšení za rodinné štěstí. „Je prostě rozdíl mezi láskou a manželstvím. Zatímco jedno musí být ve své posvátnosti nedotknutelné, aby nebylo narušení plození potomků, to druhé je tu od radosti, uspokojování potřeb každého člověka.“

Jen prosím nemíchat hrušky a jablka dohromady! V indickém podání tedy spíš datle a fíky. Aby slovutný Vátsjájana dodal svému dílu větší váhy, pracoval údajně s historickými zdroji, jednotlivými úryvky tzv. kámašaster. tedy erotickými příručkami z časů dřívějších, kdy to prý fungovalo lépe. Ať už byl Vátsjájana zlomyslný mnich, který chtěl nalákat mladistvé Gupty ke čtení pedantsky strohého a nudného textu, či nikoliv, výsledek sám je dosti rozpačitý.

Nuda z Guptské říše

Pravda, není radno soudit knihu podle obálky, ale letmý náhled do obsahu cosi prozrazuje. Šestatřicet kapitol, organizovaných do sedmi celků, celkem nějakých tisíc dvě stě padesát komplikovaných veršů. Ty v sobě nesou učení o Dharmě, ctnostném životě, Arthě, tedy materiálním blahobytu, Kámě, pokušení a touze a nad nimi postavené vše-osvobozující Mokše. Všechno souvisí se vším, jedno nejde bez druhého, a tak podobně. Pokud budeme chápat Kámasútru jako erotický manuál, dojdeme zklamání. Namísto hutného čtiva hlubinná východní filozofie, která má připravit na nástrahy sexuálního života. Něco jako Nová pravidla silničního provozu, jen trochu šmrncnutá vonnými tyčinkami…

Konkubíny? Pro bohaté!

První částí je Dattaka. Tedy pět kapitol, které popisují účel celé knihy, a snaží se čtenáře přivést k uvědomění, o co v životě skutečně jde. Jaké jsou priority spořádaného života? Jak by měl člověk, v tomto díle myšleno muž, pracovat se svými znalostmi a kde by si měl nové osvojovat? Co obnáší býti váženým mužem? Tuto příručku dvorské etiky by každý záhy  odložil, kdyby nenásledovalo několik rad a poučení, co se týkají čistoty milostné komnaty a především intimní hygieny, a které je doplněno ještě několik zmínek o „ženách pro muže vhodných a nevhodných“ a také: jak důležité je mít dobrého zprostředkovatele milostných dobrodružství. Nepřísluší se přece váženému muži, aby se potuloval v pochybných čtvrtích, že? Pokud usínáte nudou, vězte, že vás na čas zachrání druhá sekce, tedy deset kapitol Suvarnanabha.

Zapomeňte na lechtivé obrázky!

Ta je o poznání zajímavější. Vzpomínáte si na členění lidských samců a samic podle fyzických dispozic do kategorií „zajíc, kůň a slon“? To je přesně ono! Po tomto zoologickém intermezzu se dostáváme k popisu předehry: mazlení, polibky, způsoby objetí. Tonete v nejistotě, ať muž či žena, jak správně sténat? Nalistujte v Suvarnanabha třetí kapitolu, a máte jasno! Používat zuby, nehty, drápy? Ne vždy se to hodí… zato takové plácnutí ve správný moment a do správných partií dokáže prý zázraky.

TIP: Sto tisíc let sexu: Jak se měnil přístup společnosti k lidské sexualitě

Ostatně, fyzický kontakt obou partnerů by měl být podle Vátsjájany komplexní, a rozhodně by neměl zavánět stereotypem. „Základem je co nejčastější střídání sexuálních poloh.“ I proto jich nabízí v popisné formě čtyřiašedesát. Čtete dobře: ne tisíce, ne stovky! Šedesát čtyři. A prosím – žádné obrázky. Ilustrace totiž nejsou součástí této kapitoly, dodány byly až k dílům vycházejícím v Evropě. Co se tedy proboha skrývá v těch zbývajících jednadvaceti kapitolách?

Erotika? Spíš nuda...

Ghotakamukha vás poučí například o tom, jak si získat ženu. Jak o ni pečovat, jak dosáhnout toho, aby se příjemně naladila. A také, co dělat, když se ženu získat nedaří. Gonardiya shrnuje práva a povinnosti ženy, a vztahy první ženy vůči ostatním ženám v domácnosti. Gonikaputra proškolí muže v tom, jak se chovat v ženských komnatách, a jak udržet vzájemný vztah mezi manželi na „profesionální“ úrovni. Charayana je zajímavější: popisuje totiž, jak si obstarat stabilní milenku či milence. Tato kapitola je zacílena i na vzdělání kurtizán: radí jim, jak nejlépe vydělávat peníze a vyvarovat se finančních ztrát, vydržovat si bohatého sponzora, a udržovat vztah s klientem. Poslední, Kuchumara, je vlastně receptářem zaručených tipů jak zvýšit svou atraktivitu, patřičné rozměry, sexuální výkonnost. 

  • Zdroj textu

    Historická červená knihovna

  • Zdroj fotografií

    Archiv redakce


Další články v sekci