Na americkém Jihozápadě panuje nejhorší sucho za posledních 126 let

28.09.2021 - Stanislav Mihulka

Posledních 20 měsíců sužuje jihozápad USA apokalyptické sucho. Ke zlepšení podle odborníků dojde nejdříve příští rok

<p>Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).</p>

Ekonomické ztráty kvůli suchu činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).


Reklama

Poslední dobou se množí alarmující zprávy o stále častějším a závažnějším suchu. Nejnovější z nich je zpráva útvaru příhodně nazvaného „Drought Task Force“, který je součástí amerického Národního úřadu pro oceán a atmosféru (NOAA). Podle této zprávy zažívá americký Jihozápad nejhorší sucha v historii měření, která se zde počítá od roku 1895.

Mapa vlhkosti půdy v USA, březen 2021 (foto: NASA Earth Observatory, Lauren DauphinCC0)

Americké „pouštní“ státy Arizona, Kalifornie, Colorado, Nevada, Nové Mexiko a Utah za posledních 20 měsíců zažily historicky nejnižší celkové srážky a třetí nejvyšší průměrné denní teploty. Jak říká zmíněná zpráva, výsledkem těchto dvou rekordů je úporná, doposud nevídaná a nákladná krize. Ekonomické ztráty kvůli suchu, včetně škod při požárech, činí na Jihozápadě za rok 2020 11,4 až 23 miliard dolarů (asi 247 až téměř 500 miliard Kč).

TIP: Dlouhotrvající sucho v Kalifornii zabilo přes 100 milionů stromů

Jihozápad USA zřejmě přirozeně prochází cykly vysoušení a opětovného zavodňování. Momentálně tam probíhá období poklesu srážek. Lidskou činností vyvolávané oteplování ale dělá z období sucha hotovou katastrofu. Dochází ke zmenšování sněhové pokrývky v místních horách, a také se zvyšuje výpar vody z půdy, což vede k drastickému a dlouhodobému suchu. Podle předpovědí srážek bude současné sucho trvat minimálně do roku 2022. Může ale sužovat Jihozápad podstatně déle, pokud nezačne více pršet. Vliv globálního oteplování jen tak nezmizí.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Hanza neprosperovala jen díky diplomacii – v případě nutnosti dokázala vzpurná hrabství třeba vyhladovět. (ilustrace: Profimedia)

Zajímavosti

Ted Sams získal po 60 letech svůj maturitní diplom. (foto: Profimedia, David Orr ©)

Revue

DART míří na sebevražednou misi ve jménu planetární obrany. (ilustrace: NASA/Johns Hopkins APL, Steve GribbenCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Banánovník nakažený fusariovým vadnutím (TR1). (foto: Flickr, Scot NelsonCC0)

Věda

Seznamte se s oblastí, kde se stékají dvě nejmohutnější moravské řeky Morava a Dyje – seznamte se s krajinou Soutoku. (foto: Petr Zajíček ©)

Příroda

Klášterní komplex dnes. (foto: Shutterstock)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907