Na blízkém hnědém trpaslíkovi Luhman 16 B vanou divoké vichry

11.01.2021 - Stanislav Mihulka

Lovec exoplanet TESS propůjčil své schopnosti k pozorování atmosféry hnědých trpaslíků

<p>Vizualizace hnědého trpaslíka <strong>Luhman 16 B</strong> ze souhvězdí Plachet.</p>

Vizualizace hnědého trpaslíka Luhman 16 B ze souhvězdí Plachet.


Reklama

Hnědí trpaslíci představují podhvězné objekty, které jsou na pomezí mezi hvězdami a plynnými obry. V některých ohledech se hvězdám podobají. Obvykle jsou velcí zhruba jako Jupiter, jejich hmotnost je ale mnohonásobně větší (i když stále nižší, než v případě hvězd). Po svém vzniku jsou poměrně horcí, pak postupně vychládají. 

Hnědí trpaslíci jsou pro nás stále velmi záhadní. Září jen nepatrně a těžko se hledají. Záhadná je i jejich atmosféra, kterou moc nemáme šanci studovat pozemními satelity. Daniel Apai z americké Arizonské univerzity a jeho spolupracovníci nedávno přesto prozkoumali atmosféru jednoho z velmi blízkých hnědých trpaslíků.

Pozorování atmosféry trpaslíka

Apai s kolegy využili pozorování amerického vesmírného specialisty na exoplanety, teleskopu TESS (Transiting Exoplanet Survey Satellite). Zaměřili ho na párek hnědých trpaslíků, Luhman 16 A a B, který je od nás vzdálený asi 6,5 světelných let. Luhman 16 A má hmotnost asi 34 Jupiterů, zatímco Luhman 16 B zhruba 28 Jupiterů. Jsou to nejbližší hnědí trpaslíci, jaké známe. Právě na Luhman 16 B se vědci soustředili blíže.

TIP: Všude samí trpaslíci: V Mléčné dráze se skrývá 100 miliard hnědých trpaslíků

Badatelé zjistili, že vnější vrstvy atmosféry hnědého trpaslíka Luhman 16 B lemují pásy a pruhy, které jsou rovnoběžné s rovníkem hnědého trpaslíka. Vzhled trpaslíka vlastně hodně připomíná náš Jupiter, tedy zřejmě bez ikonické červené skvrny. Vše nasvědčuje tomu, že na hnědém trpaslíkovi vanou divoké větry, které vytvářejí zmíněné pruhy a také víry v oblastech pólů trpaslíka. Podobné studie nám pomáhají odhalit vlastnosti a vývoj těchto pozoruhodných objektů.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

„George Low byl dobrý ve všem. Měl hodnotu deseti mužů.“ Těmito slovy vzpomínal na svého kolegu (na snímku) další legendární manažer Apolla Robert Gilruth. (foto: NASA, CC0)

Vesmír

Mrtvolu Angela Solimana nechali údajně na pokyn císaře Františka II. stáhnout z kůže, vycpat a vystavit. (foto: Wikimedia Commons, Gottfried Haid, CC0)

Historie

Tradice spojená s vařením boršče je podle UNSCO natolik ohrožená současným konfliktem na Ukrajině, že si zasluhuje zvláštní ochranu. (foto: Pixabay, ArtemisCC0)

Zajímavosti

Tartarocyoni s mršinou kytovce. (ilustrace: Denny Navarra, CC BY 4.0)

Věda

Explodující USS Lexington a v pozadí USS Yorktown (CV-5) a USS Hammann (DD-412). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)

Válka

V křesťanské společnosti se konzumace masa rozšířila ve 4. století. Značná část raných křesťanů pravděpodobně byla vegetariány.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907