Na dně moře u severního Norska vědci objevili kilometrové krátery

26.03.2016 - Stanislav Mihulka

Dno Barentsova moře odhalilo nečekané překvapení. Kde se vzaly kilometrové krátery? Způsobily je výtrysky metanu, nebo něco úplně jiného?


Reklama

Na dně arktického Barentsova moře vědci nedávno objevili celou řadu poněkud děsivých kráterů o průměru až jeden kilometr. Odborníci jejich vznik připisují ohromným výtryskům metanu z mořského dna.

Na mnoha místech na dně oceánu se nacházejí ložiska hydrátu nebo též klatrátu metanu. Jde vlastně vodní led, který obsahuje velké množství metanu. Dřívější teorie předpokládaly, že se takový led nachází výhradně na planetách vnější části Sluneční soustavy, vědci ale nyní zjistili, že je ho spousta i na Zemi.

S postupným oteplováním klimatu planety se ložiska hydrátu metanu zřejmě stávají méně stabilními a občas se může uvolnit značné množství metanu najednou. Některá média hledají spojitost s Bermudským trojúhelníkem, za jehož špatnou pověst by prý mohly být zodpovědné právě takové výtrysky velkého množství metanu. Podle odborníků tomu ale nic nenasvědčuje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NOAA Okeanos Explorer ProgramDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

O psy po zesnulé královně Alžbětě II. se podle britských médií bude starat její syn Andrew. (foto: Profimedia)

Revue

Jakýkoliv pokus o dodatečnou úpravu, umazání části textu nebo jeho vyškrábání perořízkem po sobě na ovčí kůži zanechal viditelnou vadu na povrchu. (ilustrační foto: PixabayCC0)

Historie

Příslušníci Wehrmachtu v civilu tráví slunečný den v jedné z francouzských vil. (foto: Wikimedia Commons, Joachim DöhlerCC BY-SA 4.0)

Válka

Neptun na výřezu snímku kamery NIRCam, ze 12. července 2022. (foto: NASA, ESA, CSA, STScI; Joseph DePasqualeCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907