Na dně moře u severního Norska vědci objevili kilometrové krátery

26.03.2016 - Stanislav Mihulka

Dno Barentsova moře odhalilo nečekané překvapení. Kde se vzaly kilometrové krátery? Způsobily je výtrysky metanu, nebo něco úplně jiného?


Reklama

Na dně arktického Barentsova moře vědci nedávno objevili celou řadu poněkud děsivých kráterů o průměru až jeden kilometr. Odborníci jejich vznik připisují ohromným výtryskům metanu z mořského dna.

Na mnoha místech na dně oceánu se nacházejí ložiska hydrátu nebo též klatrátu metanu. Jde vlastně vodní led, který obsahuje velké množství metanu. Dřívější teorie předpokládaly, že se takový led nachází výhradně na planetách vnější části Sluneční soustavy, vědci ale nyní zjistili, že je ho spousta i na Zemi.

S postupným oteplováním klimatu planety se ložiska hydrátu metanu zřejmě stávají méně stabilními a občas se může uvolnit značné množství metanu najednou. Některá média hledají spojitost s Bermudským trojúhelníkem, za jehož špatnou pověst by prý mohly být zodpovědné právě takové výtrysky velkého množství metanu. Podle odborníků tomu ale nic nenasvědčuje.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: NOAA Okeanos Explorer ProgramDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Skořicí se nemusíte jen dusit v rámci šílených výzev na internetu. Podle řady výzkumů má blahodárné účinky na lidské zdraví. (foto: PixabayCC0)

Věda

Jupiter se svým největším měsícem Ganymedem na snímku Hubbleova teleskopu. (foto: NASA, ESA, E. Karkoschka (University of Arizona)CC BY-SA 4.0)

Vesmír

Německý tank PzKpfw VI, dva stroje tohoto typu zničily v Malinavě 15 nepřátelských obrněnců. (foto: Shutterstock)

Válka

Geotermální elektrárna Nesjavellir je druhou největší geotermální elektrárnou na Islandu, produkuje okolo 120 MW elektrické energie. (foto: Wikimedia Commons, Gretar Ívarsson, CC0)

Zajímavosti

New York City I - dílo abstraktního nizozemského malíře Pieta Mondriana z roku 1942.

Revue

Vizualizace landeru Peregrine na Měsíci. (zdroj: Astrobotic Technology, CC0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907