Na Maledivách vzniká první plovoucí město pro 20 000 lidí

Maledivy – nejníže položená země světa, spouští výstavbu prvního plovoucího města na světě. První nájemníky by město na vodě mělo přivítat již za dva roky a dokončené má být v roce 2027.

29.06.2022 - Martin ReichmanRajské ostrovy na Maledivách by se v souvislosti se vzestupem hladiny oceánů mohly stát do roku 2050 neobyvatelnými. Jde o nejníže položenou zemi na světě, s průměrnou nadmořskou výškou kolem 1,5 metru, přičemž přes 80 % jejího území se nachází pod úrovní jednoho metru nad mořem. Vláda souostroví v Indickém oceánu proto oznámila plány na výstavbu plovoucího města, které vznikne v místní laguně ve spolupráci s nizozemským developerem Dutch Docklands.

TIP: Potápějící se Maledivy: Korálový ráj mizí pod hladinou oceánu

Na projektu se pracuje již od roku 2009, teprve nyní byly zveřejněné podrobnosti a vizualizace, jak by plovoucí město mělo vypadat. Maledivské plovoucí město, které svým tvarem připomíná podmořské korály, bude první svého druhu na světě. Jeho součástí má být 5 000 plovoucích jednotek, zahrnujících obytné domy, restaurace, obchody i školy, uspořádaných do funkční sítě, která se rozprostírá na 200 hektarech laguny. První nájemníky by mělo plovoucí město přivítat již v roce 2024 a dokončené má být o tři roky později.


Další články v sekci