Na Maledivách vzniká první plovoucí město pro 20 000 lidí

29.06.2022 - Martin Reichman

Maledivy – nejníže položená země světa, spouští výstavbu prvního plovoucího města na světě. První nájemníky by město na vodě mělo přivítat již za dva roky a dokončené má být v roce 2027.

<p>Maledivské plovoucí město svým tvarem připomíná podmořské korály.</p>

Maledivské plovoucí město svým tvarem připomíná podmořské korály.


Reklama

Rajské ostrovy na Maledivách by se v souvislosti se vzestupem hladiny oceánů mohly stát do roku 2050 neobyvatelnými. Jde o nejníže položenou zemi na světě, s průměrnou nadmořskou výškou kolem 1,5 metru, přičemž přes 80 % jejího území se nachází pod úrovní jednoho metru nad mořem. Vláda souostroví v Indickém oceánu proto oznámila plány na výstavbu plovoucího města, které vznikne v místní laguně ve spolupráci s nizozemským developerem Dutch Docklands.

TIP: Potápějící se Maledivy: Korálový ráj mizí pod hladinou oceánu

Na projektu se pracuje již od roku 2009, teprve nyní byly zveřejněné podrobnosti a vizualizace, jak by plovoucí město mělo vypadat. Maledivské plovoucí město, které svým tvarem připomíná podmořské korály, bude první svého druhu na světě. Jeho součástí má být 5 000 plovoucích jednotek, zahrnujících obytné domy, restaurace, obchody i školy, uspořádaných do funkční sítě, která se rozprostírá na 200 hektarech laguny. První nájemníky by mělo plovoucí město přivítat již v roce 2024 a dokončené má být o tři roky později.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Až stanice doslouží, nové moduly se od ní odpojí a zůstanou na oběžné dráze pro soukromé účely. (foto: NASA, CC0)

Vesmír
Revue

Kočrka, kohout nebo třeba kozel - tato zvířata byla ve středověku považována za pomocníky čarodějnic. (foto: Pexels, Lucas PezetaCC0)

Historie

Kareta obrovská (Chelonia mydas) je coby ohrožený druh chráněna. V dospělosti jsou jejími jedinými nepřáteli větší druhy žraloků (zejména žralok tygří) a člověk. (foto: Wikimedia Commons, National Marine Sanctuaries, CC0)

Věda

Hideki Tódžó již jako japonský premiér na manilském letišti před inspekcí posádky Filipín. Japonští vojáci na souostroví povraždili statisíce civilistů. (foto: Wikimedia Commons, Reader's Digest, TT News AgencyCC0)

Válka

Po měsíci „UPF diety“ přibral Chris van Tulleken sedm kilogramů (tři kilogramy tvořil jen tělesný tuk, zbytek sacharidy uložené v játrech a svalech), z průměrné hmotnosti podle BMI poskočil k nadváze. (ilustrační foto: Shutterstock) 

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907