Na Maledivách vzniká první plovoucí město pro 20 000 lidí

29.06.2022 - Martin Reichman

Maledivy – nejníže položená země světa, spouští výstavbu prvního plovoucího města na světě. První nájemníky by město na vodě mělo přivítat již za dva roky a dokončené má být v roce 2027.

<p>Maledivské plovoucí město svým tvarem připomíná podmořské korály.</p>

Maledivské plovoucí město svým tvarem připomíná podmořské korály.


Reklama

Rajské ostrovy na Maledivách by se v souvislosti se vzestupem hladiny oceánů mohly stát do roku 2050 neobyvatelnými. Jde o nejníže položenou zemi na světě, s průměrnou nadmořskou výškou kolem 1,5 metru, přičemž přes 80 % jejího území se nachází pod úrovní jednoho metru nad mořem. Vláda souostroví v Indickém oceánu proto oznámila plány na výstavbu plovoucího města, které vznikne v místní laguně ve spolupráci s nizozemským developerem Dutch Docklands.

TIP: Potápějící se Maledivy: Korálový ráj mizí pod hladinou oceánu

Na projektu se pracuje již od roku 2009, teprve nyní byly zveřejněné podrobnosti a vizualizace, jak by plovoucí město mělo vypadat. Maledivské plovoucí město, které svým tvarem připomíná podmořské korály, bude první svého druhu na světě. Jeho součástí má být 5 000 plovoucích jednotek, zahrnujících obytné domy, restaurace, obchody i školy, uspořádaných do funkční sítě, která se rozprostírá na 200 hektarech laguny. První nájemníky by mělo plovoucí město přivítat již v roce 2024 a dokončené má být o tři roky později.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

100 dnů starý vlčí klon Maya. (foto: Sinogene Biotechnologies, CC0)

Věda

V Brně fungovala síť soukenických manufaktur, jedna z nich se nacházela na dnešní Lidické ulici. (foto: Archiv města Brna)

Historie

Miniaturní nenasytové

Kolibříci jsou nejmenšími zástupci ptáků na světě. Druh kalypta nejmenší (Mellisuga helenae), známý z Kuby, dosahuje délky pouze kolem 6 centimetrů a hmotnosti asi 2 gramy. Je tak jen asi dvakrát těžší než největší druh čmeláka. Srdce kolibříků (čeleď Trochilidae) tluče zhruba dvacetkrát za sekundu a jejich křídla mávnou za stejnou dobu dokonce osmdesátkrát. Aby malí opeřenci zvládli takový fantastický výkon, musí také hodně jíst – alespoň na poměry své velikosti. Každý den proto spořádají nektar v množství rovnajícím se až dvojnásobku vlastní hmotnosti! To z nich činí nejen největší jedlíky mezi ptáky, ale dokonce i jedny z největších nenasytů mezi všemi obratlovci.

Kolibříci mají neuvěřitelně výkonný metabolismus. Bylo změřeno, že srdeční rytmus může dosáhnout až 1 260 úderů za minutu a i v klidu se některé druhy nadechnou 250krát za minutu. Spotřeba kyslíku na gram svalové tkáně je u nich desetkrát vyšší než u elitních lidských atletů. (foto: Shutterstock)

Příroda
Vesmír

Nejstarší dosavadní doklad o užívání opia pochází z Mezopotámie - 3400 let př. n. l. Sumerové označovali mák setý, z něhož se opium získává, jako „radostnou rostlinu“. Samotný název „opium“  pochází ze starověké řečtiny (ópion) a znamená „šťáva z rostliny“. (foto: Unsplash, Tim Cooper, CC0)

Věda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907