Na Marsu přistál čínský modul s robotickým vozítkem

18.05.2021 - Martin Reichman

Na Marsu poprvé přistál čínský vesmírný modul. Jeho součástí je i robotické vozítko, které má zkoumat povrch planety


Reklama

Čína poprvé zanechala stopu na povrchu Marsu. V oblasti Utopia Planitia, kde v minulosti přistály i americké sondy Viking 1 (1976) a Pathfinder (1997), v sobotu dosedl její vesmírný modul s šestikolovým, 240 kilogramů vážícím landerem Ču-žung (Zhurong).

Nyní čínský rover kvůli diagnostickým testům stráví několik dnů uvnitř modulu, poté sjede po rampě a vydá se na průzkum planety. Po jejím povrchu se má pohybovat rychlostí až 200 metrů za hodinu a jeho mise je plánovaná na nejméně 90 dnů. Průzkum se zaměří na povrch planety a její atmosféru, a také na hledání známek života. S pomocí radaru má pod povrchem pátrat po vodě a ledu. Součástí mise je i orbiter Tianwen-1.

TIP: Čína připravuje vlastní vesmírný teleskop: Fungovat má jako modul orbitální stanice

Přistát na povrchu Marsu se doposud podařilo jen dvěma zemím – Spojené státy od roku 1976 uskutečnily devět úspěšných přistání. Tím posledním bylo únorový úspěch roveru Perseverance. Sovětský svaz na Marsu přistál v roce 1971 (robotická sonda Mars 3), jeho mise však selhala, protože modul brzy po kontaktu s povrchem planety přestal vysílat informace. Čína je tak v pořadí třetí zemí, které se podařilo přistát na povrchu rudé planety.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907