Na návštěvě u obrů: Hvězdokupa Pismis 24 skrývá jedny z nejhmotnějších hvězd

29.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Jak hmotná může být hvězda? Na spodní hranci pomyslného žebříčku by se nacházela AB Doradus C, s hmotností 93násobku hmotnosti Jupitera. Na opačném konci pak patrně Wolf-Rayetova hvězda R136a1, která je 300× hmotnější než Slunce.

Uvnitř hvězdokupy Pismis 24 se podle dřívějších odhadů měl nacházet podobný obr - hvězda s hmotností 200 až 300 Sluncí. Pozdější pozorování ale odhalila, že jde ve skutečnosti o vícenásobnou hvězdu – nejprve vědci považovali Pismis 24-1 za dvojhvězdu, později se ukázalo, že jde pravděpodobně o trojhvězdu. I tak jde ale o jedny z nejhmotnějších hvězd jaké známe – jejich hmotnost je v porovnání se Sluncem přibližně stonásobná.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, Jesús Maíz Apellániz

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Obsahy izotopů stroncia a kyslíku v pozůstatcích padlých v bitvě u Himéry prozrazují, že většinou nešlo o sicilské bojovníky, ale žoldáky ze vzdálených míst.

Věda
Vesmír

Z rybníka na talíř

skokan zelený | výskyt: Evropa

Tento hybrid skokana skřehotavého a krátkonohého dorůstá 5–11 cm a jeho obvykle hnědé oči mění v době páření barvu: U samců přecházejí do zelenožluté, zatímco samicím žloutnou nebo získávají žlutohnědý odstín. Díky svému jasně zelenému zbarvení skokani na svou hmyzí oběť rádi číhají například v záplavě lístků okřehku menšího, lidově zvaného žabinec. K jejich nejurputnějším predátorům přitom patří člověk – zmíněný žabí druh se totiž považuje za delikatesu. (foto: Profimedia)

Zajímavosti

Na malou plachetnici Sundowner se nacpalo na 130 vojáků. Za jejím kormidlem stál Charles Lightoller, někdejší druhý důstojník Titanicu.

Válka
Revue

V napjaté atmosféře na počátku 17. století se rozbuškou k rozpoutání násilí mezi katolíky a nekatolíky mohla stát i zdánlivá drobnost. 

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907