Na návštěvě u obrů: Hvězdokupa Pismis 24 skrývá jedny z nejhmotnějších hvězd

29.03.2016 - Martin Reichman


Reklama

Jak hmotná může být hvězda? Na spodní hranci pomyslného žebříčku by se nacházela AB Doradus C, s hmotností 93násobku hmotnosti Jupitera. Na opačném konci pak patrně Wolf-Rayetova hvězda R136a1, která je 300× hmotnější než Slunce.

Uvnitř hvězdokupy Pismis 24 se podle dřívějších odhadů měl nacházet podobný obr - hvězda s hmotností 200 až 300 Sluncí. Pozdější pozorování ale odhalila, že jde ve skutečnosti o vícenásobnou hvězdu – nejprve vědci považovali Pismis 24-1 za dvojhvězdu, později se ukázalo, že jde pravděpodobně o trojhvězdu. I tak jde ale o jedny z nejhmotnějších hvězd jaké známe – jejich hmotnost je v porovnání se Sluncem přibližně stonásobná.

Reklama

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov, Wikipedia

  • Zdroj fotografií: NASA, ESA, Jesús Maíz ApellánizDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počátečním dnem kalendáře se stalo 22. září 1792, kdy se monarchie změnila v republiku. (foto: Wikimedia Commons, CC0)

Historie
Revue

Malý obrněný dinosaurus Jakapil kaniukura (ilustrace: PaleoGDY, Mauricio Álvarez & Gabriel Díaz YantenCC BY 4.0)

Věda

Republic P-47 Thunderbolt se během války stal jedním ze tří symbolů letectva USA (spolu s letouny Lockheed P-38 Lightning a North American P-51 Mustang). (foto: Wikimedia Commons, US Air Force, CC0)

Válka
Vesmír

Do slavnostního průvodu, který každý rok prochází bulharským Kazanlakem, se zapojuje na pět tisíc nadšenců. Kroje jako by podtrhovaly nejen malebnost kraje, ale také růží, které dívky v tradičním oděvu sbírají. (foto: Shutterstock)

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907