Na povrch Měsíce dopadla část nosné rakety: Hlavním podezřelým je Čína

29.06.2022 - Stanislav Mihulka

Na počátku března dopadla na odvrácenou stranu Měsíce část nosné rakety a vyhloubila v něm dvojitý kráter. Místo dopadu prozkoumala sonda Lunar Reconnaissance Orbiter


Reklama

Astronomové na konci loňského roku objevili objekt, který se nacházel na kolizním kurzu s Měsícem. Další pozorování ukázalo, že umělé těleso směřující k povrchu Měsíce je část rakety. Prvním podezřelým byla společnost SpaceX, další zkoumání ale naznačilo, že by mohlo jít o třetí stupeň čínské nosné rakety Dlouhý pochod 3C mise Čchang-e 5-T1. Čína jakoukoli odpovědnost za srážku odmítla a v současné době je tak skutečná identita objektu stále nejasná.

Objekt dopadl na povrch našeho souputníka 4. března poblíž obrovského impaktního kráteru Hertzsprung, který se nachází na odvrácené straně Měsíce. Místo dopadu poté prozkoumala americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která pozoruje povrch Měsíce z oběžné dráhy a objevila něco zvláštního.

Záhada dvojitého kráteru

Snímky totiž ukazují, že po dopadu nevznikl typický kráter, ale kráter dvojitý, o celkovém průměru asi 29 metrů. Pokud jde o jednotlivé krátery, východně umístěný kráter má průměr zhruba 18 metrů a západní přibližně 16 metrů. Je to velmi nečekané, protože dvojitý kráter při dopadu raketového stupně na Měsíc doposud nikdy nevznikl. Na Měsíci známe krátery po dopadu raketových stupňů Apollo SIV-B misí Apollo 13, 14, 15 a 17, které jsou vždy jednotlivé a mají průměr přes 35 metrů.

TIP: Sonda LRO pořídila snímky čínského modulu na odvrácené straně Měsíce

Dvojitý kráter by mohl být ukazatelem toho, že objekt, který na povrch Luny dopadl, měl hmotu soustředěnou na obou svých koncích. Když někam dopadá typický použitý raketový stupeň, nejvíce hmoty se nachází v jeho spodní části, kde je umístěný motor. Zbytek raketového stupně obvykle zabírá prázdná palivová nádrž. Povaha kráteru by se tak mohla stát významnou stopou v pátrání po původu záhadného raketového stupně.

Krátery po dopadu raketových stupňů Apollo SIV-B (foto: NASA/Goddard/Arizona State University, CC0)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pachacuti, tvůrce velkolepé říše Tawantinsuyu, na anonymní malbě cuzské školy ze 17. století (foto: Wikimedia CommonsCC0 + Wikimedia Commons, Emmanuel DyanCC BY 2.0)

Zajímavosti

Krajina na Marsu, na snímku robotické laboratoře Curiosity

Vesmír

Světelná show Tribute in Light je pastí pro ptáky přelétající nad New Yorkem. (foto: Wikimedia Commons, King of HeartsCC BY-SA 4.0)

Příroda

Masivní závrt u chilského měděného dolu Alcaparrosa. (foto: Profimedia (Johan Godoy, AFP)

Věda

Zasahující hasiči Rubal a Torres. (foto: Brinnon Fire Department)

Revue

Emauzský klášter na přelomu 19. a 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Deport & Panzer, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907