Sonda LRO pořídila snímky čínského modulu na odvrácené straně Měsíce

Čínský lander Čchang-e 4 sedí v kráteru Von Kármán: Potvrzují to i záběry z oběžné dráhy Měsíce

11.02.2019 - Stanislav Mihulka



Čínská lunární průzkumná sonda Čchang-e 4 letos 3. ledna úspěšně jako první v historii měkce přistála na odvrácené straně Měsíce. Jako místo přistání byl symbolicky vybrán kráter Von Kármán, protože právě vědec tohoto jména vedl doktorskou práci zakladateli čínského vesmírného programu.

Kolem Měsíce už řadu let krouží americká sonda Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO), která pečlivě snímkuje jeho povrch. Za tu dobu sonda LRO vytvořila detailní mapy Měsíce, včetně jeho odvrácené strany, a stále pokračuje v bedlivém sledování povrchu Luny. Teď se sondě LRO podařilo nafotit i přímo čínský lander mise Čchang-e 4 a potvrdit tak přesvědčivě, že tam skutečně je.

Přistání v kráteru uvnitř kráteru

Chang'e-4 se nachází přímo v kráteru Von Kármán. Ten má průměr asi 186 kilometrů a sám leží uvnitř pánve South Pole-Aitken, což je největší známý impaktní kráter nejen na Měsíci, ale v celé Sluneční soustavě. Tenhle obr se vážně nedá přehlédnout. Jeho průměr je asi 2 500 kilometrů (což odpovídá zhruba dvěma třetinám diametru celého Měsíce!).

TIP: Konspirátoři si myslí, že Čína své přistání na Měsíci zfalšovala. NASA tvrdí opak

První snímek, který zachycuje sondu Čchang-e 4 na povrchu odvrácené strany Měsíce, byl pořízený sondou LRO ze vzdálenosti 330 kilometrů. Operátoři NASA natočili sondu o 70 stupňů k západu, aby mohla zachytit místo s čínským landerem. Čínský stroj je na snímku jen malou lesklou tečkou zabírající pouhé dva pixely.

  • Zdroj textu

    IFL Science

  • Zdroj fotografií

    NASA/GSFC/Arizona State University


Další články v sekci