Na Slunci se nedávno otevřela velká díra a vychrlila energetické částice

27.11.2017 - Stanislav Mihulka

Slunce se blíží do dalšího minima solární aktivity a obří koronální díry uvidíme stále častěji

Díra na Slunci - Koronální díra na snímku observatoře SDO z 8. listopadu
Díra na Slunci - Koronální díra na snímku observatoře SDO z 8. listopadu

Reklama

Americká vesmírná solární observatoř Solar Dynamics Observatory (SDO) zaznamenala, že se ve dnech 7. až 9. listopadu na Slunci otevřela nápadná velká díra, ze které proudily rychlé a energetické částice.

Obavy ale nejsou podle odborníků na místě. Ačkoliv takový jev působí strašidelně, tyto takzvané koronální díry jsou ve skutečnosti docela běžné. Jde o oblasti sluneční korony, které mají výjimečně nízkou hustotu a teplotu.

Díra ve sluneční koroně

Na rentgenových snímcích nebo na snímcích v oblasti extrémního ultrafialového záření Slunce jsou tyto díry patrné jako velmi tmavé oblasti. V těchto místech se „otevírá“ magnetické pole Slunce a snadněji odtud proudí sluneční vítr.

TIP: Na Slunci to vře: O víkendu se odehrála další silná erupce třídy X1.8

Tato konkrétní „díra na Slunci“ se na Zemi projevila zesílením polárních září, které byly viditelné i tak daleko na jihu, jako je Nebraska ve Spojených státech. Slunce v současné době směřuje k dalšímu minimu solární aktivity, takže počet slunečních skvrn i sluneční erupcí by měl klesat. Koronálních děr se to ale netýká a ty by naopak v tomto období měly převažovat.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / GSFC / Solar Dynamics Observatory

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stegouros elengassen se svým nebezpečným ocasem.

Věda

Detailní a širokoúhlý pohled na galaxii NGC 7727 ukrývající nejbližší pár superhmotných černých děr. Snímek vlevo byl pořízen přístrojem MUSE a dalekohledem ESO/VLT, snímek vpravo získal dalekohled VST (VLT Survey Telescope).

Vesmír

V kolébce černého zlata

kde: Etiopie, Afrika

Za domov kávy se obecně považuje Etiopie: Příprava nápoje se tam dodnes pojí s rituály a zcela spočívá na bedrech žen. „Baristky“ nejprve pálí kadidlo a poté v pánvi nad otevřeným ohněm praží kávová zrna, načež je rozdrtí v hmoždíři. Výsledek se smíchá s vodou v jebeně, hliněné nádobě s úzkým kulatým krkem, a přivede se k varu. Nakonec se káva přelije přes filtr, podomácku vyrobený z hadříku či třeba koňských žíní, a dochutí se cukrem – ale někdy také máslem či solí.

Zajímavosti

Sepie faraonova (Sepia pharaonis) dorůstá délky kolem 40 cm a hmotnosti 5 kg. Dokáže měnit barvy od jasně bílé až po tmavě hnědou.

Příroda

Christopher Cradock a Leberecht Maass (vpravo)

Válka

Jako výborné řešení zalesnění holin a ředin se jevila výsadba rychle rostoucích dřevin typu borovice či smrku.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907