Na Slunci se nedávno otevřela velká díra a vychrlila energetické částice

27.11.2017 - Stanislav Mihulka

Slunce se blíží do dalšího minima solární aktivity a obří koronální díry uvidíme stále častěji

Díra na Slunci - Koronální díra na snímku observatoře SDO z 8. listopadu
Díra na Slunci - Koronální díra na snímku observatoře SDO z 8. listopadu

Reklama

Americká vesmírná solární observatoř Solar Dynamics Observatory (SDO) zaznamenala, že se ve dnech 7. až 9. listopadu na Slunci otevřela nápadná velká díra, ze které proudily rychlé a energetické částice.

Obavy ale nejsou podle odborníků na místě. Ačkoliv takový jev působí strašidelně, tyto takzvané koronální díry jsou ve skutečnosti docela běžné. Jde o oblasti sluneční korony, které mají výjimečně nízkou hustotu a teplotu.

Díra ve sluneční koroně

Na rentgenových snímcích nebo na snímcích v oblasti extrémního ultrafialového záření Slunce jsou tyto díry patrné jako velmi tmavé oblasti. V těchto místech se „otevírá“ magnetické pole Slunce a snadněji odtud proudí sluneční vítr.

TIP: Na Slunci to vře: O víkendu se odehrála další silná erupce třídy X1.8

Tato konkrétní „díra na Slunci“ se na Zemi projevila zesílením polárních září, které byly viditelné i tak daleko na jihu, jako je Nebraska ve Spojených státech. Slunce v současné době směřuje k dalšímu minimu solární aktivity, takže počet slunečních skvrn i sluneční erupcí by měl klesat. Koronálních děr se to ale netýká a ty by naopak v tomto období měly převažovat.

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / GSFC / Solar Dynamics Observatory

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Útok na Pearl Harbor byl překvapivý úder japonského císařského námořnictva proti námořní základně Spojených států amerických v Pearl Harboru na Havajských ostrovech v neděli ráno 7. prosince 1941 (8. prosince v Japonsku).

Válka

Planeta obíhá kolem žhavého odhaleného jádra hvězdy podobné Slunci v malé vzdálenosti a její atmosféra je neustále rozrušována silným ultrafialovým zářením. Uvolněný plyn se formuje do disku kolem hvězdy a nakonec dopadá na povrch bílého trpaslíka.

Vesmír

Král ptáků přilétá 

Kategorie: Chování – ptáci
Autor: Audun Rikardsen, Norsko
Název: Přistání orla

Snímek z bezprostřední blízkosti mohl Nor Audun Rikardsen pořídit jen díky tomu, že nedaleko svého domu umístil na starou větev fotopast a naučil tam dravce sedat s využitím nastražené mršiny. Trvalo tři roky, než se mu podařilo zachytit dokonalý obraz. 

Zajímavosti

BolaWrap sváže člověka do vzdálenosti až 7,6 metru

Věda

Hadice na mořské houbě

Hadice (Ophiuroidea) patří mezi ostnokožce (Echinodermata). Tito mořští živočichové se živí detritem a nejčastěji mají velikost kolem tří centimetrů. Existují ovšem i druhy dorůstající až 60 cm. Sexuálně dospívají ve dvou letech života a dožívají se pěti let. Můžete na ně narazit ve všech mořích světa až do hloubek šesti kilometrů. Některé druhy dokáží tolerovat i brakickou vodu. Stejně jako příbuzné hvězdice mají úžasnou schopnost regenerace.

Příroda

Vilém II. Pruský (vpravo) měl k hraběti Eulenburgovi velmi blízký vztah.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907