Na vrcholu Afriky: Národní park Kilimandžáro ohrožují klimatické změny

26.07.2021 - Vilém Koubek

Národní park Kilimandžáro obklopuje nejvyšší horu černého kontinentu, která je zároveň nejrozlehlejším samostatně stojícím sopečným masivem světa. Její ledovcový vrchol láká Evropany již od 20. století, dnes ho však ohrožuje globální oteplování

<p>Coby první Evropan spatřil zasněžený vrcholek Kilimandžára německý misionář Johannes Rebmann.</p>

Coby první Evropan spatřil zasněžený vrcholek Kilimandžára německý misionář Johannes Rebmann.


Reklama

Dominantu národního parku Kilimandžáro na severu Tanzanie tvoří stejnojmenná spící sopka: Její vrchol ční do 5 895 metrů nad mořem, a jedná se tak o nejvyšší africkou horu. Její tři sopečné kužely Kibo, Mawenzi a Shira se mimo jiné proplétají legendami lidu Chagga, který obývá území jižně a východně od masivu. Jejich příběhy vyprávějí třeba o četných hrobech slonů, jež jsou údajně do hory vyhloubeny. 

Jako první Evropan spatřil Kilimandžáro německý misionář Johannes Rebmann roku 1848. Jeho svědectví pak zažehlo nadšení dobrodruhů starého kontinentu, kteří toužili vystoupat na zasněžený africký vrchol: Nejprve se podařilo zdolat sopečný kužel Kibo – v roce 1889 na něm stanuli německý profesor geologie Hans Meyer a rakouský horolezec Ludwig Purtscheller.

Rozšiřujeme hranice

Místo v seznamu světového dědictví si Kilimandžáro vysloužilo i proto, že jde o největší samostatně stojící vulkanický masiv světa. Je dokonce tak rozlehlý, že se na jeho ploše nachází hned pět vegetačních pásem. Proměnil se v domov například 405 ptačích druhů a více než 1 800 druhů rostlin; z říše savců tam pak nalezli útočiště mimo jiné levharti afričtí, sloni, buvolové a antilopy. 

TIP: Ledový výstup na Kilimandžáro: Možná jeden z posledních, než led definitivně zmizí

Národní park vznikl roku 1973, tehdy ovšem zahrnoval pouze vulkanický masiv a část okolního horského lesa. Samotné UNESCO přitom prosazovalo, aby se rezervace rozšířila. Došlo k tomu v roce 2005, kdy se stal její součástí veškerý horský les, jenž sopku obklopuje. Přesto tamní fauna i flóra čelí ohrožení, neboť do bohatých porostů vyrážejí pytláci či sběrači medu a jejich vinou poté propukají masivní požáry. Tamní přírodě nedají vydechnout ani ilegální dřevorubci a ledovou pokrývku zase zmenšuje globální oteplování: Podle nejhorších scénářů odtaje už do roku 2032. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pekelná studna – návštěva tohoto mýty opředeného místa musela být pro jeskyňáře dechberoucím a do jisté míry i mysteriózním zážitkem. 

Věda

Navrátilci končili v karanténě, kde jim zabavili věci a agenti StB je tlačili ke spolupráci.

Historie

Střelnice, či holubník?

The Wonderful Barn
kde: Irsko | kdy: 1743

„Nádherná stodola“ stojí v irském Leixlipu od roku 1743: Projekt financovala Katherine Conollyová a jde o jeden z následků velkého hladomoru, který zemi sužoval v letech 1740–1741. Filantropka chtěla zaměstnat dělníky v nouzi, a tak je najala na vybudování prapodivné stavby ve tvaru vývrtky. Dodnes není zcela zřejmé, zda měla stodola také nějaké praktické využití. Podle některých teorií její špička sloužila jako holubník, jiné zas hovoří o ideálním prostoru pro sportovní střelbu. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Kolo od vozu tvoří součást skupiny galaxií vzdálené asi 400 milionů světelných let. Obvod Kola představuje ohromná prstencovitá struktura o průměru 100 tisíc světelných roků, složená z hvězdotvorných oblastí plných extrémně jasných a hmotných stálic.

Vesmír

Nelze pochybovat o tom, že lesů závratně rychle ubývá. Takto vypadá odlesňování v Brazílii - dobytek se pase na místě, kde ještě nedávno byl prales.

Příroda

<p>V Buddhově rodišti - chrám zasvěcený královně Máje ukrývá i kámen označující přesné místo Buddhova narození.</p>

Cestování

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907