Na Zemi existuje nejméně stovka domorodých kmenů, jejichž příslušníky vůbec neznáme

10.03.2018 - Stanislav Mihulka

<p>V Peru a Brazílii žije víc než polovina z celosvětově asi 100 kmenů, které neudržují kontakt s civilizací.</p>

V Peru a Brazílii žije víc než polovina z celosvětově asi 100 kmenů, které neudržují kontakt s civilizací.


Reklama

V dnešní době si rádi užíváme výhod globalizovaného světa. Lidé mají často pocit, že už jsme s moderní civilizací prozkoumali všechny zákoutí a skrytá místa, co jejich jenom na planetě je. Není to ale tak úplně pravda. Stále ještě existují celé kmeny původních obyvatel, jejichž příslušníci se zatím nedostali tváří v tvář do kontaktu se zástupci moderní společnosti. Je sice velice obtížné odhadnout, kolik přesně takových kmenů existuje, podle odborníků by jich po celém světě mohla být nejméně stovka.

TIP: Vyprahlý svět malého muže: Afričtí Křováci zažívají těžké časy

V některých případech jde o kmeny, kteří se ve skutečnosti s lidmi již setkaly, ale od té doby opět žijí v izolaci. Stejně tak se k nim výměnným obchodem mohly dostat některé moderní předměty. Mnohé z těchto kmenů v dnešní době čelí nebezpečím spojeným s odlesňováním a ničením životního prostředí. A jejich další osud je tím pádem nejistý. 

Reklama

  • Zdroj textu:

    Business Insider

  • Zdroj fotografií: Funai

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kopcovitá krajina Bílých Karpat státní kontrole dlouho unikala. Náročný terén úředníky od návštěv odrazoval. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Jediný zachovaný kus německého 128mm samohybného kanonu s přezdívkou „Sturer Emil“ lze zhlédnout v muzeu v ruské Kubince. (foto: Wikimedia Commons, Alan WilsonCC BY-SA 2.0)

Válka

Kmen Bójů neobýval pouze střední Evropu. Mnohem silnější větev žila v severní Itálii, takzvané Předalpské Galii, kde bojovali s Římany, a dokonce je několikrát porazili.(ilustrace: © Martina Nacházelová - se souhlasem k publikování)

Historie

Podle odborníků z NASA je nejzajímavějším cílem pro vybudování měsíční základny oblast Shackletonova a de Gerlacheova kráteru u jižního pólu. (ilustrace: NASA/Advanced Concepts LaboratoryCC0)

Vesmír

Lesní požár na konci permu

Věda

Karikatura zachycující cara Mikuláše II. a Theodora Roosevelta, který apeluje ve věci krutého zacházení s ruskými Židy. (ilustrace: Wikimedia Commons, Emil Flohri, CC0)

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907