Z planet naší soustavy krouží Slunci nejblíž Merkur. Co se ale nachází v prostoru mezi ním a naší hvězdou?
Z planet naší soustavy krouží Merkur ke Slunci nejblíž: Obíhá kolem něj po lehce výstředné dráze ve vzdálenosti 46–70 milionů kilometrů. Blíž už žádnou stálou oběžnici nenajdeme. Přesto astronomové v minulosti vynakládali nemalé úsilí na pátrání po hypotetické planetě, jež dostala dokonce jméno: Vulkán.
Z dat moderních slunečních družic vyplývá, že planeta větší než 100 km uvnitř dráhy Merkuru skutečně neexistuje. Nelze však vyloučit, že tam na kruhových trajektoriích najdeme menší tělesa. Někteří vědci se domnívají, že by mohlo jít dokonce o celou populaci kamenných planetek s rozměry od 100 m do 6 km – o tzv. vulkanoidy. Potvrzení, či naopak vyloučení jejich existence je pro odborníky důležité: Pomohlo by jim pochopit proces formování zejména kamenných planet z protoplanetárního disku.
Tajemství vesmíru
VědaEskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. Navy, CC0)
VesmírExploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU), CC BY 4.0)
RevueKřik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah Popowski, CC0)