Nadějný cíl: Oceán pod povrchem Enceladu je jen dva kilometry hluboko

17.03.2017 - Stanislav Mihulka

Podpovrchový oceán není v jižní části Saturnova měsíce Enceladu tak hluboko, jak se vědci obávali. Jeho průzkum by mohl být snazší

Oceán Enceladu -<p>Podzemní oceán Saturnova měsíce je o něco dostupnější, než jsme si mysleli</p>
Oceán Enceladu -

Podzemní oceán Saturnova měsíce je o něco dostupnější, než jsme si mysleli


Reklama

Vědci jsou si téměř jistí, že pod povrchem Saturnova měsíce Enceladu se skrývá ohromný oceán. Problém je v tom, že se tam nejprve musíme nějak dostat. Možná to ale nebude až tak těžké, jak jsme se obávali.

TIP: Saturnův měsíc Enceladus by potřeboval instalatéra

Mezinárodní tým, který vedli odborníci francouzské Univerzity Versailles Saint-Quentin, prostudoval mikrovlnná data meziplanetární sondy Cassini. Badatelé z nich vyčetli, že jižní pól Enceladu je teplejší, než očekávali. Podpovrchový oceán by tam tudíž mohl být výrazně blíže povrchu, než v jiných částech měsíce.

Oceán ve 2 kilometrech

Dosavadní poznatky ukazují, že na většině míst Enceladu začíná podpovrchový oceán v hloubkách kolem 18 až 22 kilometrů. Na jižním pólu to mělo být asi v hloubce 5 kilometrů. Vědci teď ale dospěli k názoru, že ve skutečnosti by na jižním pólu Enceladu mohl oceán začínat už v hloubce kolem 2 kilometrů. Právě na jižním pólu Enceladu také tryskají z měsíce gejzíry slané vody a dalšího materiálu, které objevila a prostudovala sonda Cassini.

  • Zdroj textu:

    University of Versailles Saint-Quentin, Nature Astronomy

  • Zdroj fotografií: NASA/JPL-Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Velryby se potápějí za potravou a z hlubin stoupají zpět, pouze když se potřebují nadechnout. U hladiny pak vypouštějí výměšky bohaté na železo a dusík, jež slouží fytoplanktonu k růstu. 

Zajímavosti

Zmrzlý skřivan ze severovýchodní Sibiře

Věda

Šílený Mike s raketou na parní pohon

Vesmír

 Rozbíjení zvonů v rámci jejich rekvizice, Čechy 1915

 

Válka

Dvojbarevné oko

Sibiřský husky se pyšní zářivýma modrýma nebo hnědýma očima, přičemž se občas stává, že každé oko má jinou barvu. Dokonce dochází i ke křížení přímo v jednom oku, kdy je část modrá a zbytek hnědý. Psi jsou částečně barvoslepí a vidí některé odstíny žluté a modré. Ostatní barvy se jim jeví jako odstíny šedi.  

Zajímavosti

Brusinky s citrusy fungují jako účinná dezinfekce

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907