Nádhera ve stínu kokosovníků: Městečko Levuka na ostrově Ovalau

15.01.2022 - Kateřina Vašků

Na východě ostrova Ovalau v souostroví Fidži se nachází opravdový poklad. Mezi mangovníky a kokosovníky na úpatí vyhaslé sopky tam počátkem 19. století vyrostlo město Levuka, které dodnes udivuje krásou své architektury


Reklama

O nádheře přírody v okolí Levuky svědčí i fakt, že se lokalita stala na začátku 19. století vůbec prvním trvalým sídlem Evropanů na Fidži. V průběhu několika desetiletí pak z původního přístavu vybudovaného na místě někdejších vesnic Togota a Nasau vzniklo důležité obchodní centrum s řadou přepychových rezidencí a obchodů, ale i s veřejnou školou a nemocnicí. Když se na Fidži roku 1870 zformoval první moderní stát, jeho hlavním městem se stala právě Levuka, a situace se nezměnila ani po roce 1874, kdy souostroví přešlo pod nadvládu Britů. Teprve roku 1882 se centrum země přesunulo do Suvy.

Město mnoha prvenství

Levuka se pyšní celou řadou prvenství: V rámci Fidži zde vznikla vůbec první banka, pošta, nemocnice, radnice a privátní klub. V roce 1869 tu rovněž vyšly první fidžijské noviny známé jako Fiji Times, jež přitom existují dodnes. V provozu je dosud i původní hotel Royal, který spolu s dalšími koloniálními stavbami figuruje na seznamu UNESCO. Dále můžete z chráněných památek obdivovat například budovu parlamentu, katedrálu sv. Srdce s presbytářem z 60. let 19. století, radnici či zbytky tramvajových tratí na nábřeží.

TIP: Vzhůru do města schodů: Chilský Sewell je místem vertikál

Ještě kolem roku 1870 žilo v někdejším přístavu asi 800 osadníků, kteří tvořili velmi různorodou směsici loďařů, misionářů, tuláků, podvodníků i seriózních obchodníků. Dnes má Levuka a přilehlé okolí přes 4 000 obyvatel. Město přitom představuje jedinečnou ukázku prolínání architektury koloniální éry konce 19. století s místními stavitelskými tradicemi, vsazenou do unikátní krajiny jižního Pacifiku.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907