Nádhera ve stínu kokosovníků: Městečko Levuka na ostrově Ovalau

15.01.2022 - Kateřina Vašků

Na východě ostrova Ovalau v souostroví Fidži se nachází opravdový poklad. Mezi mangovníky a kokosovníky na úpatí vyhaslé sopky tam počátkem 19. století vyrostlo město Levuka, které dodnes udivuje krásou své architektury


Reklama

O nádheře přírody v okolí Levuky svědčí i fakt, že se lokalita stala na začátku 19. století vůbec prvním trvalým sídlem Evropanů na Fidži. V průběhu několika desetiletí pak z původního přístavu vybudovaného na místě někdejších vesnic Togota a Nasau vzniklo důležité obchodní centrum s řadou přepychových rezidencí a obchodů, ale i s veřejnou školou a nemocnicí. Když se na Fidži roku 1870 zformoval první moderní stát, jeho hlavním městem se stala právě Levuka, a situace se nezměnila ani po roce 1874, kdy souostroví přešlo pod nadvládu Britů. Teprve roku 1882 se centrum země přesunulo do Suvy.

Město mnoha prvenství

Levuka se pyšní celou řadou prvenství: V rámci Fidži zde vznikla vůbec první banka, pošta, nemocnice, radnice a privátní klub. V roce 1869 tu rovněž vyšly první fidžijské noviny známé jako Fiji Times, jež přitom existují dodnes. V provozu je dosud i původní hotel Royal, který spolu s dalšími koloniálními stavbami figuruje na seznamu UNESCO. Dále můžete z chráněných památek obdivovat například budovu parlamentu, katedrálu sv. Srdce s presbytářem z 60. let 19. století, radnici či zbytky tramvajových tratí na nábřeží.

TIP: Vzhůru do města schodů: Chilský Sewell je místem vertikál

Ještě kolem roku 1870 žilo v někdejším přístavu asi 800 osadníků, kteří tvořili velmi různorodou směsici loďařů, misionářů, tuláků, podvodníků i seriózních obchodníků. Dnes má Levuka a přilehlé okolí přes 4 000 obyvatel. Město přitom představuje jedinečnou ukázku prolínání architektury koloniální éry konce 19. století s místními stavitelskými tradicemi, vsazenou do unikátní krajiny jižního Pacifiku.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907