Náhlý výtrysk mladé hvězdy odhalil množství organických látek

06.02.2019 - Stanislav Mihulka

Soustava radioteleskopů ALMA pozorovala u protohvězdy metanol, aceton, acetaldehyd a další organické látky

<p>Protohvězda V883 Orionis - oranžově jsou označené částice prachu, modře pak organický metanol.</p>

Protohvězda V883 Orionis - oranžově jsou označené částice prachu, modře pak organický metanol.


Reklama

V883 Orionis je mladičká hvězda, nebo spíše protohvězda, v souhvězdí Orionu. Vznikla asi před půl milionem let a je součástí slavné Mlhoviny v Orionu, přičemž je od nás vzdálená asi 1350 světelných let. Jako každá správná protohvězda je i V883 Orionis obklopena protoplanetárním diskem z prachu, plynu, a také ledu.

Astronomům se nedávno podařilo zachytit náhlý výtrysk záření, který je podle všeho způsobený přívalem materiálu z protoplanetárního disku do hvězdy. Odborníci odhadují, že takové výtrysky obvykle trvají stovky let, takže jsou relativně vzácné. Mohou ale nabídnout unikátní příležitosti k pozorování.

Sublimace v protoplanetárním disku

Jeong-Eun Lee z jihokorejské Kyung Hee University a její spolupracovníci využili toho, že náhlý výtrysk záření V883 Orionis zahřál protoplanetární disk, v němž pak došlo k sublimaci ledových zrnek mikrometrové velikosti. A při této sublimaci se uvolnily rozmanité látky, doposud uvězněné v ledu.

TIP: ALMA objevila probiotickou atmosféru v akrečním disku hvězdného mláděte

Badatelé následně pozorovali disk protohvězdy se soustavou radioteleskopů ALMA (Atacama Large Millimeter/submillimeter Array) a podařilo se jim detekovat komplexní organické molekuly, jako je metanol, aceton, acetaldehyd, metylformiát a acetonitril. Je to vůbec poprvé, kdy jsme přesvědčivě detekovali aceton v oblasti kolem mladé hvězdy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    National Institutes of Natural Sciences

  • Zdroj fotografií: ESO



Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Množství masivních staveb včetně teras, věží opevnění, suchých příkopů a jiných obranných struktur vedlo vědce k přesvědčení, že šlo především o pevnost. (foto: iStock)

Historie

Szent István krátce předtím, než klesl ke dnu. V pozadí sesterský Tegetthoff. (foto: Wikimedia Commons, NHHCCC0)

Válka

Davidova socha Michelangela Buonarrotiho z let 1501–1504 je v současné době považována za jedno z nejlepších sochařských vyobrazení mužského těla v renesančním stylu. (foto: Wikimedia Commons, Benjamín Núñez GonzálezCC BY-SA 4.0)

Zajímavosti

Luňák červený (Milvus milvus) je nápadný svým hluboce vykrojeným ocasem. Většina těla je zbarvena rezavě hnědě, místy s nádechem do červena. Oči dospělých ptáků mají světlou, téměř bílou barvu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Ludwig Van Beethoven na obraze Josepha Karla Stielera z roku 1820. (foto: Wikimedia Commons, JK StielerCC0)

Věda

Ilustrace zachycuje výron oblaku trosek po impaktu sondy DART (NASA) na povrch planetky Dimorphos. Obrázek vznikl s pomocí detailních snímků planetky, které pořídila kamera DRACO na palubě sondy DART těsně před impaktem. (zdroj: ESO, M. KornmesserCC BY-SA 4.0)

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907