Nákupy pod vodopádem: Originální podoba japonského nákupního centra

21.10.2016 - redakce 100+1

Nákupní oáza -<p>Celé obchodní centrum se 120 obchody tvoří v podstatě jednu obří stoupající střechu, s okouzlující krajinou a mnoha místy vybízejícími k odpočinku.</p>
Nákupní oáza -

Celé obchodní centrum se 120 obchody tvoří v podstatě jednu obří stoupající střechu, s okouzlující krajinou a mnoha místy vybízejícími k odpočinku.


Reklama

Návštěvník prochází zelení, překračuje kameny a potůčky, míjí vodopády a přichází až k útesům padajícím do přilehlého kaňonu. A přitom nakupuje v luxusním butiku v centru metropole. Nesmysl? Rozhodně ne. Podobné místo totiž skutečně existuje. Jmenuje se Namba Parks a jedná se o nákupní středisko uprostřed Ósaky

Základní ideou autora komplexu Jona Jerdeho bylo vybudovat v šedi rozlehlého a hustě osídleného velkoměsta zelenou oázu, dobře viditelnou ze všech stran. Americký architekt k tomu zvolil okolí 149 m vysokého mrakodrapu Parks Tower a svůj „zelený projekt“ dokončil v roce 2003. 

Výše zmíněná dobrodružná procházka zahradami, mezi útesy a vodopády se odehrává celkem v osmi úrovních, přičemž nejnižší patro plynule přechází do ulice. Celé obchodní centrum se 120 obchody tvoří v podstatě jednu obří stoupající střechu, s okouzlující krajinou a mnoha místy vybízejícími k odpočinku. K dispozici je dokonce pozemek, kde lze pěstovat vlastní zeleninu.

Reklama

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: ShutterstockDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pavoučí samečci udělají takřka cokoliv, aby neskončili na pomyslném oltáři lásky. Ne vždy se jim to ale podaří. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Ostrov Trindade v jižním Atlantiku. (foto: Wikimedia Commons, Simone MarinhoCC BY-SA 3.0)

Věda

Zvracející muž nakažený žlutou zimnicí, knižní ilustrace z roku 1892. Spolu s malárií a ankylostomózou se žlutá zimnice považuje za největšího zabijáka tropů. (zdroj: Wikimedia Commons, Metropolitan Museum of ArtCC0 1.0)

Historie

Mléčná dráha je plná hvězdných proudů. (ilustrace: NASA/JPL-CALTECH, R. HurtCC BY 4.0)

Vesmír

Nejstarší dechový nástroj nalezený v Číně je starý přibližně 10 tisíc let. (foto: Wikimedia Commons, Gary ToddCC0 1.0)

Zajímavosti

Rakety Pershing II připravené k odpálení na výcvikové základně Fort Bliss v Texasu, leden 1987. (foto: Wikimedia Commons, The National Archives at College Park, CC0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907