Nákupy přes internet: V Japonsku lze pořídit i buddhistického mnicha

09.04.2016 - redakce 100+1

Žijeme v době, kdy si můžeme takřka všechno objednat přes internet a nechat si to dopravit až domů – v Japonsku si lze objednat například buddhistického mnicha


Reklama

Tokijská společnost Minrevi Co. uzavřela s japonskou pobočkou Amazonu smlouvu, díky níž si teď mohou lidé v zemi vycházejícího slunce objednat po internetu návštěvu buddhistického mnicha. Přibližně za 7 000 Kč, což zahrnuje náklady na cestu a příspěvek chrámu, zavítá do domácnosti duchovní a podle přání provede pohřební obřad či jiný rituál. Do projektu se již zapojilo přes 400 buddhistických mnichů a společnost Minrevi Co. eviduje další stovku zájemců.

Duchovní útěcha ve slevě

Zatímco část veřejnosti se bouří a tvrdí, že jde o komercializaci náboženství, společnost Minrevi se brání, že za tak nízký poplatek nemůže být o „prodávání“ víry řeč - mediánový příjem v Japonsku dosahuje asi 83 000 Kč a cena za návštěvu duchovního tak opravdu představuje spíše drobný výdaj.

Podobné služby za úplatu nabízejí ale i některé buddhistické chrámy. Jejich služby jsou ale v porovnání s online nabídkou výrazně dražší – srovnatelný balíček mnišských služeb vychází až 3× dráž, za nákladné pohřební menu si duchovní účtují až 200 tisíc korun (milion jenů).

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost, mashable.com

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Mamuti patří k dávným živočichům, u nichž existuje alespoň teoretická šance, že se nám je podaří naklonovat.

Zajímavosti

Únosů mladých žen a dívek indiány se v historii odehrálo hned několik

Historie

Soustava evropských teleskopů

V provozu od roku: 1998–2001
Průměr: každý ze čtyř dalekohledů 8,2 m

Soustava dalekohledů VLT (Very Large Telescope) představuje vlajkovou loď evropské astronomie pro pozorování vesmíru ze zemského povrchu. Jedná se o největší systém evropských teleskopů: Vyrostl na hoře Cerro Paranal na severu Chile, v centrální části pouště Atacama, která je nejsušším místem na světě. Dalekohledy spravuje Evropská jižní observatoř (European South Observatory, ESO), k jejímž členům se od roku 2007 řadí i Česká republika. 

Základ observatoře tvoří čtyři dalekohledy, každý o průměru 8,2 m: Antu (v provozu od roku 1998), Kueyen (1999), Melipal (2000) a Yepun (2001). Kromě toho do soustavy patří i čtyři pomocné přístroje o průměru 1,8 m. Mohou pracovat všechny společně, a vytvořit tak obří interferometr VLTI, který astronomům umožní sledovat až 25× jemnější podrobnosti než v případě každého teleskopu zvlášť.

Do vybavení dalekohledů jsou zařazovány stále nové a dokonalejší detektory i kamery. Například zařízení GRAVITY pro interferometr VLTI provedlo první přímé pozorování exoplanety prostřednictvím optické interferometrie. Díky této metodě se podařilo odhalit komplexní atmosféru tělesa, v níž oblaka železných a křemičitých částic víří v bouři planetárních rozměrů. Použitý postup nabízí jedinečnou možnost průzkumu dnes známých planet mimo Sluneční soustavu.

Přístroj GRAVITY rovněž přinesl další důkaz dlouho předpokládané přítomnosti superhmotné černé díry ve středu naší Galaxie. Nová pozorování zachycují shluk plynu obíhající po kruhové dráze těsně nad horizontem událostí, a to rychlostí odpovídající až 30 % rychlosti světla. 

Vesmír

Požáry v Grónsku z roku 2017

Věda
Zajímavosti

Karikaturisté ukazovali bitvu jako klání generálů – v zákopech ale trpěly desetitisíce vojáků.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907