Kaňon řeky Fish na jihu Namibie je největší průrvou afrického kontinentu. Obrovská strž je zhruba 160 kilometrů dlouhá a až 27 kilometrů široká. Hloubka v některých částech dosahuje 550 metrů. Řeka Fish, která kaňon během stovek milionů let vyhloubila, je nejdelší vnitrozemskou řekou Namibie. Prořezává se suchou, kamenitou planinou, která je řídce pokryta rostlinami, jež dokážou dlouhodobě odolávat suchu.
TIP: Velká průrva řeky Yellowstone: Kaňon rozervané krásy
Přes mohutnost kaňonu je řeka Fish pouze občasná. Během pozdního léta se výrazně rozvodní a v tuto dobu není prakticky možné ji překročit. Proto jsou i povolení k pohybu v kaňonu vydávána pouze na období, kdy je řeka mírná nebo zcela vysychá a zůstanou po ní jen na sebe navazující bazénky stojaté vody.
ZajímavostiAfgánská kvalita
Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.
V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)