Namibijský kaňon Fish River: Největší jizva ve tváři Afriky

13.12.2019 - Marek Telička

<p>Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.</p>

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.


Reklama

Kaňon řeky Fish na jihu Namibie je největší průrvou afrického kontinentu. Obrovská strž je zhruba 160 kilometrů dlouhá a až 27 kilometrů široká. Hloubka v některých částech dosahuje 550 metrů. Řeka Fish, která kaňon během stovek milionů let vyhloubila, je nejdelší vnitrozemskou řekou Namibie. Prořezává se suchou, kamenitou planinou, která je řídce pokryta rostlinami, jež dokážou dlouhodobě odolávat suchu.

TIP: Velká průrva řeky Yellowstone: Kaňon rozervané krásy

Přes mohutnost kaňonu je řeka Fish pouze občasná. Během pozdního léta se výrazně rozvodní a v tuto dobu není prakticky možné ji překročit. Proto jsou i povolení k pohybu v kaňonu vydávána pouze na období, kdy je řeka mírná nebo zcela vysychá a zůstanou po ní jen na sebe navazující bazénky stojaté vody.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Počet sebevražd je stále vysoký

Věda
Zajímavosti

CAPSTONE na orbitě Luny

Vesmír

Afgánská kvalita 

Heroin sice patří k opioidům z předchozí skupiny a je odvozen od morfinu, ale jeho příběh je trochu jiný. Jeho užívání má předlouhou historii, včetně „legální fáze“, kdy byl volně podáván jako dětský lék proti kašli. Riziko vytvoření závislosti je prakticky stoprocentní, často jako navazující fáze po předchozím zneužívání opioidů. Neméně extrémní rizika nese zneužívání heroinu pro individuální zdraví, a to vysokou mortalitou uživatelů – ať už skrze předávkování, infekce, selhání srdce, onemocnění ledvin, jater a záněty žaludku.

V současnosti je heroin celospolečensky závadnou drogou, především kvůli tomu, jak masivní sítě organizovaného zločinu stojí za jeho výrobou, pašováním a distribucí. Jen pro zajímavost: Přibližně 95 % současné produkce heroinu vzniká v Afghánistánu. Počty závislých se vzhledem k ilegální podstatě heroinu těžko odhadují (asi 3–7 milionů), počty předávkovaných/mrtvých se pohybují okolo 530 000 (v roce 2017). (foto: Shutterstock)

Zajímavosti
Vesmír

Sopranistka Jindřiška Rettigová (1813–1854).

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907