Namísto pancíře pohyblivost: DARPA vyvíjí nová bojová vozidla

03.05.2016 - Stanislav Mihulka

Zapomeňte na tanky, nahradí je chytré, mrštné a stealth obrněnce programu GXV-T


Reklama

Dny ocelových monster na bojištích jsou už možná sečteny. Američtí vojenští vývojáři DARPA udělili kontrakty celkem osmi společnostem a institucím, aby vytvořily novou generaci bojových vozidel.

Carnegie Mellon University, Honeywell International, Leido, Pratt & Miller, QinetiQ, Raytheon BBN, Southwest Research Institute a SRI International teď v rámci programu Ground X-Vehicle Technology (GXV-T) vyvíjejí technicky vyspělá a hlavně velmi pohyblivá kolová obrněná vozidla.

TIP: Na moře DARPA vysílá bezpilotního lovce ponorek

Soustředí se na hlavně radikálně vylepšenou pohyblivost, schopnost přežít na bojišti díky úhybným manévrům a bezpečnost posádky. Vozidla Ground X-Vehicle by měla obstát v prakticky každém terénu, měla by mít přehled o situaci v okolí díky pokročilým senzorům a sama by měla zůstat skryta díky pokročilým stealth vlastnostem.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Gizmag, DARPA

  • Zdroj fotografií: DARPADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Fosilie ptakoještěra Balaenognathus maeuseri byla nalezena v německém lomu a byla popsána paleontology z Anglie, Německa a Mexika. (ilustrace: University of Portsmouth, Megan JacobsCC BY-SA 4.0)

Věda
Zajímavosti

Ratibořický zámek pravděpodobně zažil nejedno dostaveníčko paní kněžny s Metternichem… (Wikimedia Commons, KozuchCC BY-SA 3.0 + Wikimedia CommonsCC0)

Historie

Roztavená láva stéká z ostrova Havaj do Tichého oceánu. (foto: Shutterstock)

Příroda

Jak by asi vypadala obloha na planetě uvnitř kulové hvězdokupy? (ilustrace: Shutterstock)

Vesmír

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907