Napodruhé úspěšně: Vesmírnou stanici rozšířil nafukovací modul BEAM

30.05.2016 - Martin Reichman

Premiéra nafukovacího obytného modulu BEAM dopadla úspěšně. Po čtvrtečním nezdaru se opakovaný pokus o natlakování podařil


Reklama

Čtvrteční premiérové rozbalování obytného modulu BEAM provázela řada komplikací, tou největší byl vnitřní přetlak, kvůli kterému muselo být nafukování předčasně ukončeno. Problém byl podle všeho ve velkém tření mezi vrstvami stěn a nejasnosti panovaly také kolem aktivace jistících patron, které měly rozpojit popruhy držící modul BEAM ve složeném stavu. V pátek proto NASA rozhodla o vypuštění modulu a jeho opětovném natlakování.

Druhý pokus již proběhl hladce – kompletní natlakování trvalo pouhých deset minut a čtyřmetrový modul o objemu 16 metrů krychlových tak úspěšně rozšířil prostor Mezinárodní vesmírné stanice. V příštích dnech se dovnitř modulu podívají astronauti, aby zkontrolovali těsnot a provedli vstupní měření úrovně radiace, teploty a dalších hodnot. Modul zůstane k Mezinárodní vesmírné stanici připojený nejméně příští dva roky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    nasa.gov

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 2022 bylo objeveno pouhých 13 případů infekce vlasovcem medinským. Ještě v 80. letech minulého století jich byly miliony. (foto: The Carter Center, Louise GubbCC BY 4.0)

Věda

Na celém světě existuje přibližně 7 000 různých jazyků. Jen v Evropě je jich okolo 200. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Rover Ingenuity má za sebou již 40 letů v atmosféře Marsu. (ilustrace: NASACC BY 4.0)

Vesmír

Císař Karel I. provádí inspekci bosenského pluku na italské frontě. (foto: Wikimedia CommonsCC0)

Válka

Marie Habsburská (1505–1558), obraz německého malíře Hanse Maler zu Schwaze. (zdroj: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Pelikáni na jezeře Kerkini. V hladině se zrcadlí dvoutisícové vrcholy pohoří Belasica zahalené bělavými mračny. (foto: Vladimír Šoltys - se souhlasem k publikování)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907