Narodil se Armand Peugeot, zakladatel slavné automobilky

- Redakce 100+1 historie

<p>Armand Peugeot (1849-1915) na projížďce v Peugeotu Type 28 (1900).</p>

Armand Peugeot (1849-1915) na projížďce v Peugeotu Type 28 (1900).

26 . 3 . 1849

Reklama

Podnikatelské aktivity rodiny Peugeotových sahaly hluboko do středověku a v následujících staletích byly víc a víc rozvíjeny. Když se ocelářskému magnátovi Émile Peugeotovi narodil 26. března 1849 syn Armand, dostal do kolébky ideální podmínky pro budoucí kariéru.

TIP: Omamná vůně benzinu aneb Historie automobilek první republiky

Všechno začalo roku 1881 v anglickém městě Leeds, kam Armand odjel na stáž. Právě zde se seznámil s novinkami týkajícími se jízdních kol, které ho inspirovaly. První kolo vyrobila firma Peugeot Fréres Aînés roku 1882 a po úspěchu na Světové výstavě vzrostla poptávka po tomto dopravním prostředku natolik, že si Armand mohl v Paříži otevřít vlastní obchod. A od dvou kol už byl jen krok k trojkolce a následně klasickému automobilu, který se důstojným znakem lva pyšní dodnes.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

V roce 1997 vyšla studie tvrdící, že očkování způsobuje autismus, a její závěry rezonují na internetu dodnes.

Zajímavosti

Chytré toalety by mohly zvýšit naši připravenost na budoucí epidemie.

Věda
Revue

Velmi těsná dvojice trpaslíků J2322+0509

Vesmír

Napoleon ruské revoluce

Alexandr Fjodorovič Kerenskij

Právník Alexandr Fjodorovič Kerenskij byl před válkou jako poslanec v Dumě dobře známou osobností. Po březnové revoluci působil ve vlivném petrohradském sovětu, dosáhl funkce ministra spravedlnosti a posléze se realizoval jako ministr války a námořnictva. Kerenskij se snažil vrátit ruskou armádu do války, letní ofenzíva roku 1917, jejíž součástí byl i útok u Zborova, však selhala. V Rusku stále sílili bolševici a volání po míru bez anexí a kontribucí.

Kerenskij se po bolševické revoluci pokusil zvrátit situaci, nebyl však úspěšný a následně uprchl do Anglie a Francie. Nevzdal se veřejného života a publikoval, ale do Ruska se nikdy nevrátil. Zemřel ve Spojených státech.

Historie

Výrazné barvy nemají mandrilové jen v obličeji, ale rovněž na zadku, kde pravděpodobně slouží pro snadnější pohyb skupiny v husté vegetaci.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907