Narodil se Filip Kastilský: „Sličný“ vládce Španělska a manžel „šílené“ královny

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Filip I. Kastilský</strong> (1478-1506) se narodil jako prvorozené dítě v manželství burgundské vévodkyně <strong>Marie Burgundské</strong>, dědičky bohatých držav Karla Smělého, a jejího manžela <strong>Maxmiliána</strong>, pozdějšího císaře Svaté říše římské.</p>

Filip I. Kastilský (1478-1506) se narodil jako prvorozené dítě v manželství burgundské vévodkyně Marie Burgundské, dědičky bohatých držav Karla Smělého, a jejího manžela Maxmiliána, pozdějšího císaře Svaté říše římské.

22 . 7 . 1478

Reklama

Arcivévoda Filip I. Kastilský se narodil z velké lásky císaře Maxmiliána Habsburského a Marie Burgundské 22. července 1478. Sám ale takovou romanci nezažil.

TIP: Šílená-Sličný: Dramatická láska až za hrob

Zpočátku úspěšné manželství se díky žárlivé infantce Janě, dědičce kastilského trůnu, stalo brzy vězením. Poté, co se mladí manželé ujali vlády ve Španělsku, začala se Jana chovat stále podivněji. Její stav se prudce zhoršil poté, co její milovaný choť zemřel. Královna odmítala ponechat Filipovo tělo v klášteře a sama se rozhodla ho dopravit do Granady. Ani pak se ale situace nelepšila, naopak, u královny propukla duševní choroba a byla odsouzena strávit zbytek života v internaci v Tordesillas.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Charles Ponzi (1882–1949) ve dvacátých letech 20. století. (foto: Wikimedia Commons, Mgreason, CC0)

Historie

Šamana si veřejnost bude moci společně s originály venuší nalezených na území Moravy (i té nejslavnější Věstonické) na vlastní oči prohlédnout na výstavě Nejstarší šperky a ozdoby těla v Pavilonu Anthropos od 19. srpna 2022. (foto: Moravské zemské muzeum, Jan Cága, CC BY 4.0)

Zajímavosti

Samečci australských delfínů Sousa sahulensis nabízejí samičkám dar, který nelze prakticky využít, ale slouží jako důkaz síly a zdatnosti. (foto: Shutterstock)

Příroda

Protoplanetární disk u mladé hvězdy FU Orionis. (ilustrace: NASA/JPL-Caltech, CC0)

Vesmír

Kosterní pozůstatky uvnitř pohřební jeskyně Hagios Charalambos. (foto: INSTAP Academic Press, BetancourtCC BY 4.0)

Věda

Legenda aviatiky

Louise Blériota není ve světě létání potřeba představovat – do dějin se zapsal už v roce 1909 jako první člověk, který v letadle překonal kanál La Manche. Nemusíme asi dodávat, že šlo o stroj vlastní konstrukce, jehož repliku nesoucí název Blériot XI je dnes možné obdivovat na různých leteckých dnech po celé Evropě.

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907