Narodil se rebel Karel Sladkovský

- Redakce 100+1 historie

<p>Karel Sladkovský (1823-1880)</p>

Karel Sladkovský (1823-1880)

22 . 6 . 1823

Reklama

Sotva dokončil studia práv ve Vídni, přišel revoluční rok 1848. A pětadvacetiletý Karel Sladkovský, který přišel na svět 22. června 1823, se rozhodl přiklonit na stranu vzbouřenců.

TIP: Co přinesly barikády? Revoluční rok 1848 změnil tvář habsburské monarchie

Ačkoliv se neváhal zúčastnit pražských bojů, díky amnestii unikl vězení. To na sebe ale nenechalo dlouho čekat. Plány na povstání, které připravovali čeští radikálové ve spolupráci s ruským revolucionářem Bakuninem, ale vrazily Sladkovskému nůž do zad. Přestože mu byl trest smrti za velezradu zmírněn, osm let v žaláři mu podlomilo zdraví. A přece se s úderem 60. let znovu vrátil na politickou scénu. A kdo jiný se mohl objevit v čele nově vznikající mladočeské strany, než starý dobrý bouřlivák?

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Bakchův chrám patří mezi nejzachovalejší starořímské stavby v Baalbeku i na celém světě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Soutěž o titul nejošklivějšího psa se konala 24. června 2022 v Petalumě v Kalifornii. Vítězem se stal Pan Smíšek (Mr. Happy Face). (foto: The World's Ugliest Dog)

Revue
Věda

Setkání minulosti s budoucností – jezdec Pony Expressu míjí dělníky vztyčující telegrafní sloupy. (foto: Shutterstock)

Historie

Samohybná houfnice Wespe zničená v Normandii. Armáda ji nakonec upřednostnila před Geschützwagenem Ivb für 10,5-cm leFH 18/1. (foto: Wikimedia Commons, W.wolnyCC0)

Válka

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907