Narodila se Anne Brontëová, spisovatelka ve stínu slavnějších sester

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Anne Brontëová</strong> (pseudonym Acton Bell) (1820-1849) byla anglická spisovatelka, nejmladší ze sester Brontëových. Ve svých dílech se zaměřila především na zobrazování strastiplných osudů žen.</p>

Anne Brontëová (pseudonym Acton Bell) (1820-1849) byla anglická spisovatelka, nejmladší ze sester Brontëových. Ve svých dílech se zaměřila především na zobrazování strastiplných osudů žen.

17 . 1 . 1820

Reklama

Anne byla nejmladší ze slavného rodinného klanu sester Brontëových, stejně pohledná i neméně talentovaná. Přesto stál benjamínek, narozený 17. ledna 1820, po celý život v pozadí, odkud sledoval literární úspěchy Charlotte a Emily, zatímco o jeho práci nejevili nakladatelé zájem.

TIP: Ženy v mužských šatech: Aby se prosadily, musely se stát muži

Ve své tvorbě se Anne zaměřila především na nelehké ženské osudy. Tato pochmurná tematika jí nebyla cizí - matka zemřela jen rok po jejím narození, další dvě sestry podlehly tuberkulóze už v dětství a stejně tak ona spolu s Charlotte a Emily bojovaly s plicními neduhami. Definitivní zvrat v jejím životě znamenala smrt bratra Patricka Branwella, kterému se stala osudným láska k alkoholu. Ještě než se její zdraví podlomilo docela, stihla se Anne inspirovat jeho osudem, který promítla na stránky svého posledního románu The Tenant Of Wildfell Hall. Zemřela roku 1849 na pobřeží svého milovaného Scarborough, kam se odjela léčit z tuberkulózy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Letecký most do Západního Berlína - americký letoun se chystá přistát na letišti Tempelhof, snímek z období blokády města z roku 1948.

Historie

Když se elektromobily nemohou nabíjet z rozvodné sítě, může energie jet za nimi – díky mobilním stanicím.

Věda

Planeta K2-315b je příliš horká na to, aby na ní mohl existovat život pozemského typu.

Vesmír

Istrijské městečko Motovun je samo o sobě krásným místem. Lanýže jsou jen jedním z dalších lákadel.

Zajímavosti

Plejtvákovec šedý dosahuje délky 12-15 metrů, přičemž zaznamenané maximum je 15,5 metru. Hmotnost se pohybuje v průměru mezi 25 a 28 tunami, maximum je 40 tun.

Příroda
Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907