Narodila se Anne Brontëová, spisovatelka ve stínu slavnějších sester

Anne Brontëová (1820-1849) -<p>Anne Brontëová (1820-1849)</p>
Anne Brontëová (1820-1849) -

Anne Brontëová (1820-1849)

17 . 1 . 1820

Reklama

Anne byla nejmladší ze slavného rodinného klanu sester Brontëových, stejně pohledná i neméně talentovaná. Přesto stál benjamínek, narozený 17. ledna 1820, po celý život v pozadí, odkud sledoval literární úspěchy Charlotte a Emily, zatímco o jeho práci nejevili nakladatelé zájem.

Ve své tvorbě se Anne zaměřila především na nelehké ženské osudy. Tato pochmurná tematika jí nebyla cizí - matka zemřela jen rok po jejím narození, další dvě sestry podlehly tuberkulóze už v dětství a stejně tak ona spolu s Charlotte a Emily bojovaly s plicními neduhami. Definitivní zvrat v jejím životě znamenala smrt bratra Patricka Branwella, kterému se stala osudným láska k alkoholu. Ještě než se její zdraví podlomilo docela, stihla se Anne inspirovat jeho osudem, který promítla na stránky svého posledního románu The Tenant Of Wildfell Hall. Zemřela roku 1849 na pobřeží svého milovaného Scarborough, kam se odjela léčit z tuberkulózy.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Krásná císařovna Barbora

Historie

Saturn a jeho polární záře

Tři fotografie Saturnu pořízené pomocí spektrografu STIS na palubě Hubbleova teleskopu odhalují dynamickou povahu polárních září na planetě. Série představuje pohled na jižní polokouli tělesa v rozpětí pěti dnů. Polární záře na Saturnu mají podobu prstence zářících plynů v okolí pólů a vznikají při kolizi nabitých částic s magnetickým polem planety. Částice jsou urychlovány na vysoké energie a vnikají do horních vrstev atmosféry. Srážky s přítomnými plyny pak vedou k vyzáření energie ve viditelné části spektra a také v ultrafialovém a infračerveném oboru.

Vesmír

Kdysi aktivní vulkány se dnes mohou skrývat pod zemí

Věda

Ani náročný výšlap vám nezaručí, že si koncert vychutnáte – počasí se totiž může kdykoliv změnit.

Zajímavosti

Frostovi muži ukazují svoji kořist – německou přilbu – jednomu z pilotů whitleyů, který je přišel přivítat do přístavu.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907