Narodila se Anne Brontëová, spisovatelka ve stínu slavnějších sester

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Anne Brontëová</strong> (pseudonym Acton Bell) (1820-1849) byla anglická spisovatelka, nejmladší ze sester Brontëových. Ve svých dílech se zaměřila především na zobrazování strastiplných osudů žen.</p>

Anne Brontëová (pseudonym Acton Bell) (1820-1849) byla anglická spisovatelka, nejmladší ze sester Brontëových. Ve svých dílech se zaměřila především na zobrazování strastiplných osudů žen.

17 . 1 . 1820

Reklama

Anne byla nejmladší ze slavného rodinného klanu sester Brontëových, stejně pohledná i neméně talentovaná. Přesto stál benjamínek, narozený 17. ledna 1820, po celý život v pozadí, odkud sledoval literární úspěchy Charlotte a Emily, zatímco o jeho práci nejevili nakladatelé zájem.

TIP: Ženy v mužských šatech: Aby se prosadily, musely se stát muži

Ve své tvorbě se Anne zaměřila především na nelehké ženské osudy. Tato pochmurná tematika jí nebyla cizí - matka zemřela jen rok po jejím narození, další dvě sestry podlehly tuberkulóze už v dětství a stejně tak ona spolu s Charlotte a Emily bojovaly s plicními neduhami. Definitivní zvrat v jejím životě znamenala smrt bratra Patricka Branwella, kterému se stala osudným láska k alkoholu. Ještě než se její zdraví podlomilo docela, stihla se Anne inspirovat jeho osudem, který promítla na stránky svého posledního románu The Tenant Of Wildfell Hall. Zemřela roku 1849 na pobřeží svého milovaného Scarborough, kam se odjela léčit z tuberkulózy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Jeden z ledových vulkánů na Velkých jezerech na nedávném snímku.

Věda
Historie

Síť optických a akustických detektorů by ročně mohla zachytit několik ultrarychlých meteoritů z explozí supernov.

Vesmír

Na letu kriticky ohrožených ibisů byla ověřena schopnost ptáků precizně využívat vzestupné proudy při letu ve formaci.

Příroda

Základna amerických sil nedaleko Mogadiša, odkud operovaly vrtulníky a speciální jednotky.

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907