Narodila se carevna Kateřina II. Veliká

- redakce 100+1

<p><strong>Kateřina II. Veliká</strong> byla mezi lety 1762 až 1796 ruskou carevnou - nejdéle vládnoucí panovnicí této země. Za její vlády Rusko ožilo; stalo se větším a silnějším a bylo uznáno jako jedna z velkých evropských mocností.</p>

Kateřina II. Veliká byla mezi lety 1762 až 1796 ruskou carevnou - nejdéle vládnoucí panovnicí této země. Za její vlády Rusko ožilo; stalo se větším a silnějším a bylo uznáno jako jedna z velkých evropských mocností.

2 . 5 . 1729

Reklama

Někdy i malé země píší velké dějiny. A přestože se Anhalt-Zerbst řadil ve své době mezi trpasličí říšská knížectví, jeho jméno je slavné dodnes. 2. května 1729 se totiž místnímu vladaři narodila dcera Sofie Frederika, která vešla do dějin jako slavná Kateřina II. Veliká.

Roku 1744 si sotva patnáctileté děvče vyhlédla úřadující ruská carevna Alžběta. Její synovec dospěl do věku na ženění a protože ona sama vlastní děti neměla, bylo třeba zajistit ruské říši dědice. Pro princeznu znamenal sňatek s carevičem mimořádný společenský postup. Ihned se začala učit rusky, přijala pravoslaví a pod jménem Kateřina Alexejevna se za Petra provdala.

TIP: Dámská revoluce v Rusku aneb Jak se Kateřina stala Velikou

Chlapec s infantilními sklony se ale ukázal nejen jako špatný manžel, ale později také jako car. Na rozdíl od Kateřiny...Ta neváhala a s podporou gardových důstojníků provedla palácový převrat, na jehož konci stála jako jediná vládkyně rozsáhlého impéria. A nutno říct, že v její postavě získalo Rusko jednoho z nejvýraznějších monarchů všech dob.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Už dnes je Čína téměř bezhotovostní. Platba kartou či mobilem znamená pro uživatele větší pohodlí.

Zajímavosti

První marsovské město Nüwa by mohlo vzniknout v oblasti v Tempe Mensa.

Vesmír

Pokud by bylo potřeba dokumentovat, že kosatky sebou umí pořádně hodit, tato fotka by rozhodně mohla posloužit jako výmluvný důkaz.

Příroda

Katharine a Spencer prožili na hollywoodské poměry opravdu klidný a solidní románek.

Historie
Revue

Pozemská atmosféra na snímku z paluby ISS

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907