Narodila se francouzská královna Marie Leszczyńská

- Redakce 100+1 historie

<p>Marie Leszczyńská (1703-1768)</p>

Marie Leszczyńská (1703-1768)

23 . 6 . 1703

Reklama

Dobrá a vděčná francouzská královna Marie Leszczyńská se narodila 23. června 1703. Přestože jí v žilách kolovala nejurozenější krev, nebyla zrovna žádoucí nevěstou. Její otec přišel o trůn a mladá princezna tak budoucímu ženichovi nemohla nabídnout výhodné spojenectví.

Ale přesně to kníže de Condé, první ministr krále Ludvíka XV., potřeboval. Jeho cílem nebylo zatáhnout Francii do nevýhodných politických vazeb a princezna z královského rodu bez politického vlivu tuto ideu zcela splňovala. Navzdory velkému počtu Ludvíkových milenek, mezi nimiž zaujímala výsadní postavení markýza de Pompadour, bylo manželství celkem šťastné. Aby ne, když z něj vzešlo rovnou deset potomků!

TIP: Slavné milenky: Koho měli v náruči nejmocnější muži světa?

Přestože byla Marie průbojnějšími metresami značně upozaděna, po celý život se k ní její choť choval s respektem a ponechával jí značnou volnost, díky čemuž se mohla jako jedna z mála provdaných princezen dále stýkat se svou rodinou.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Věda

Na každou nově přivezenou várku odpadu se okamžitě vrhají sběrači, kteří doufají, že budou mít ten den štěstí a najdou něco zajímavého. (foto: David Těšínský ©)

Zajímavosti
Historie

Eskortní torpédoborec USS Samuel B. Roberts (DE-413). (foto: Wikimedia Commons, U.S. NavyCC0)

Věda

Exploze hvězdy v souhvězdí Býka, zachycená čínskými hvězdáři v roce 1054, je zřejmě nejznámější pozorovanou supernovou. V době výbuchu byla šestkrát jasnější než Venuše a na denní obloze zářila třiadvaceti dní. (foto: NASA, ESA, Hubble, J. Hester, A. Loll (ASU)CC BY 4.0)

Vesmír

Křik Ashley Peldonové zazní například ve filmech Paranormal Activity, Free Guy nebo třeba Vřískot. (ilustrační foto: Unsplash, Hannah PopowskiCC0)

Revue

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907