Reklama


Narodila se Konstancie Uherská, vytoužená, vyhnaná i znovumilovaná manželka Přemysla Otakara I.

Konstancie Uherská (1180-1240) -<p>Konstancie Uherská (1180-1240)</p>
Konstancie Uherská (1180-1240) -

Konstancie Uherská (1180-1240)

17 . 2 . 1180

Reklama

Malá Konstancie se 17. února 1180 narodila do vskutku královské rodiny. Nejen její otec byl vladařem Uher, ale na trůn usedli rovněž její bratři a sestra se dokonce stala císařovnou v daleké Byzanci. Také na sličnou princeznu čekala koruna, ale cesta k ní byla více než trnitá.

Český král Přemysl Otakar I. rozhodně nebyl ideálním ženichem. Nejenže byl v době, kdy vyrazil ke Konstancii na námluvy, o více než dvacet let starší, ale navíc také ženatý! To mu ale nedělalo sebemenší problém. Manželku Adlétu zapudil i s četným potomstvem a oženil se s urozenou uherskou princeznou. Co na tom, že sňatek odmítla uznat papežská kurie! Avšak i na Konstancii mělo dojít...přestože již porodila Přemyslovi několik dětí, musela pražský dvůr opustit a uvolnit místo své předchůdkyni. Netrvalo ale dlouho a tou, kdo opět balil kufry, byla Adléta. S Přemyslem pak prožila Konstancie v manželství přes dvacet let. Když roku 1230 zemřel, zasvětila svůj život zakladatelské a duchovní činnosti. Na Moravě založila svůj vysněný klášter Porta Coeli, kde také zemřela.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Orbitální základna, jak ji v únoru 1998 viděli astronauti v odlétajícím raketoplánu Endeavour. V pozadí zánik stotřicetitunové stanice v zemské atmosféře, 23. března 2001.

Vesmír

Kevorkianův přístroj na smrt Thanatron byl pojmenován po řeckém démonu Thanatovi, ztělesňujícímu smrt.

Zajímavosti

Českoslovenští legionáři

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907