Narodila se první dáma vysoké módy Coco Chanel

- Redakce 100+1 historie

<p><strong>Coco Chanel</strong> (1883-1971), vlastním jménem <strong>Gabrielle Chanel</strong> byla francouzská módní návrhářka, která je považována za klíčovou osobnost v oblasti utváření šatníku moderní ženy.</p>

Coco Chanel (1883-1971), vlastním jménem Gabrielle Chanel byla francouzská módní návrhářka, která je považována za klíčovou osobnost v oblasti utváření šatníku moderní ženy.

19 . 8 . 1883

Reklama

Příběh Coco Chanel, která se narodila 19. srpna 1883, připomínal téměř pohádku o chudé dívce, která se stala slavnou ikonou. Z dcery podomního obchodníka se vyloupla nejúspěšnější módní návrhářka všech dob

TIP: Móda napříč staletími: Co nesmělo dámám chybět v šatníku?

Svůj talent ukázala už v době, kdy pomáhala v obchodě s oděvy u své tety. Později si za pomoci vlivných přátel otevřela obchod s klobouky, který brzy rozšířila o nový sortiment. Narozdíl od tradičních dámských šatů, kterým stále vévodily korzety a upjaté střihy, vnesla Coco do světa dámské konfekce pohodlí, jednoduchost a uvolněný styl, které znamenaly na poli módy doslova revoluci.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pohoří Ťan-šan nad hladinou Toktogulské přehrady postavené na řece Naryn. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Autonomní robot Cassie na závodní dráze. (foto: Oregon State University, Kegan SimsCC BY 4.0)

Věda

Mary trénovala boj od mládí a v šermu i přestřelkách se mužům vyrovnala. (ilustrace: Shutterstock)

Historie

Při pozorování částečného zatmění Slunce je nezbytné použít patřičné pomůcky, například speciální filtry, které dostatečně utlumí jas hvězdy, a ochrání tak vaše oči. (ilustrační foto: Wikimedia Commons, TomruenCC0)

Vesmír

Silná kůže nosorožců lesknoucí se v zapadajícím slunci připomíná brnění. V národním parku Čitvan žije více než 700 kusů nosorožců indických. (foto: © David Hainall)

Příroda

Filtrace se může odehrávat i přímo u zdroje, v komínech továren či elektráren. Filtrování kouřovodů ovšem pokrývá pouhou část produkce skleníkového plynu, proto je potřeba čistit jak komíny, tak ovzduší. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907