Reklama


Narodila se slavná špionka Mata Hari

Mata Hari (1876-1917) -<p>Mata Hari (1876-1917)</p>
Mata Hari (1876-1917) -

Mata Hari (1876-1917)

7 . 8 . 1876

Reklama

Přestože se veřejnosti prezentovala jako dcera vznešeného brahmána z jihu Indie, ve skutečnosti se Mata Hari narodila 7. srpna 1876 jako Margaretha Geertruida Zelleová v nizozemském městě Leeuwarden.

TIP: Ženy špionky: Půvab ve službách rozvědky

Více než povolání orientální tanečnice ji ale proslavila špionážní aféra, do které se během první světové války zapletla. Nejdříve se v Nizozemí nechala naverbovat do služeb německé rozvědky, aby následně přijala obdobnou nabídku ze strany francouzské tajné služby. Když Francouzi v roce 1876 zachytili šifru, která ženinu angažovanost na obou znepřátelených stranách prozradila, neváhali ji zatknout a odsoudit k trestu smrti, který byl ještě téhož roku vykonán.

Přesné motivy jejích špionážních aktivit neznáme a mnozí jsou dodnes přesvědčeni, že byla nevinná a stala se jen obětí vykonstruovaného procesu v atmosféře mediální štvanice na špiony, kteří měli být odpovědní za neúspěchy na frontě.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vlad III. Dracula je dnes slavný hlavně díky románu Dracula od irského autora Brama Stokera. Kniha poprvé vyšla roku 1897 a později se dočkala mnoha filmových zpracování. Z posledních výzkumů ale vyplývá, že Stoker toho o Vladovi mnoho nevěděl.

Zajímavosti

Středověk pohlížel na astrologii rozporuplně

Historie

V zahrádce OGarden Smart je možné sklízet úrodu za 30-40 dní.

Věda

SPHEREx bude mapovat hvězdy v oblasti viditelného a blízce infračerveného záření.

Vesmír

Kosterní pozůstatky Mnyamawamtuka moyowamkia byly objeveny u řeky Mtuka v jihozápadní Tanzanii.

Věda

Díky vynikajícímu sluchu zaregistruje puštík pohyb drobného hlodavce i 30–40 cm pod sněhem. Pak se vrhne prudce dolů, čímž dokáže prorazit i namrzlou krustu.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907