Reklama


Narodila se slavná špionka Mata Hari

Mata Hari (1876-1917) -<p>Mata Hari (1876-1917)</p>
Mata Hari (1876-1917) -

Mata Hari (1876-1917)

7 . 8 . 1876

Reklama

Přestože se veřejnosti prezentovala jako dcera vznešeného brahmána z jihu Indie, ve skutečnosti se Mata Hari narodila 7. srpna 1876 jako Margaretha Geertruida Zelleová v nizozemském městě Leeuwarden.

TIP: Ženy špionky: Půvab ve službách rozvědky

Více než povolání orientální tanečnice ji ale proslavila špionážní aféra, do které se během první světové války zapletla. Nejdříve se v Nizozemí nechala naverbovat do služeb německé rozvědky, aby následně přijala obdobnou nabídku ze strany francouzské tajné služby. Když Francouzi v roce 1876 zachytili šifru, která ženinu angažovanost na obou znepřátelených stranách prozradila, neváhali ji zatknout a odsoudit k trestu smrti, který byl ještě téhož roku vykonán.

Přesné motivy jejích špionážních aktivit neznáme a mnozí jsou dodnes přesvědčeni, že byla nevinná a stala se jen obětí vykonstruovaného procesu v atmosféře mediální štvanice na špiony, kteří měli být odpovědní za neúspěchy na frontě.

  • Zdroj textu:
  • Zdroj fotografií: Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Archeolog s mobilním radarem a radarový snímek pohřbené lodi

Věda

Astronomům se podařilo zachytit supernovu již v prvních hodinách exploze. Při pozorování využili zařízení Intermediate Palomar Transient Factory (iPTF) observatoře Palomar v Kalifornii. Snímky zachycující supernovu iPTF 14gqr před, během a po explozi. 

Vesmír
Zajímavosti
Revue
Historie
Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907