Narodila se Žofie Bavorská, odmítnutá nevěsta, která skonala v plamenech

- redakce 100+1

<p><strong>Sofie/Žofie Charlotta Augustýna Bavorská</strong> (1847–1897) byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů a sestra rakouské císařovny Alžběty. | <em>zdroj: Wikimedia Commons (Österreichische Nationalbibliothek, public domain)</em></p>

Sofie/Žofie Charlotta Augustýna Bavorská (1847–1897) byla bavorská princezna z rodu Wittelsbachů a sestra rakouské císařovny Alžběty. | zdroj: Wikimedia Commons (Österreichische Nationalbibliothek, public domain)

23 . 2 . 1847

Reklama

Narodily se do krajek, ale ani jedna z dcer vévody Maxe Bavorského a jeho ženy Ludoviky neměla šťastný osud. Přestože nejslavnější Alžbětu zvanou Sissi připravila o život ruka atentátníka, nejkrutější osud čekal na nejmladší Žofii, která se narodila 23. února 1847. V padesáti letech uhořela během dobročinného bazaru.

TIP: Šťastné dětství v Possenhofenu: Rodinné zázemí císařovny Sissi

Když přišla Žofie do věku na vdávání, byla již velmi žádanou nevěstou. Vždyť se jednalo o sestru rakouské císařovny! A stejně jako ona měla blízko k bratranci Ludvíku II. „Pohádkový“ bavorský král sice se svým vyjádřením otálel, ale nakonec Žofii přece jen požádal o ruku. Idylka ale netrvala dlouho. Démony sžíraný Ludvík zasnoubení brzy odvolal a rodiče, aby předešli ještě většímu skandálu, provdali svou nejmladší dceru za vévodu z Alençonu. Svazek se ukázal být nešťastným, proto Žofie zasvětila svůj život dobročinnosti. A právě ta se jí stala osudnou. Na charitativním bazaru v Paříži roku 1897 došlo k požáru, který stál vévodkyni život.

  • Zdroj textu:

    Živá historie

  • Zdroj fotografií: Wikimedia Commons (Österreichische Nationalbibliothek, public domain)

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Jizvy chudoby: konžský frank

kde: Demokratická republika Kongo | nejvyšší inflace: 511 % (2000)

Demokratická republika Kongo vlastní jedny z největších zásob mědi a kobaltu na světě a nechybí jí ani ropa. O vývoz všech tří surovin sice země opírá svou ekonomiku, která je momentálně na vzestupu, nicméně dlouhé roky občanských válek a nestabilní politické situace v ní napáchaly přetrvávající škody. Nejvyšší inflace byla v zemi naměřena v roce 2000, kdy se zvýšila o 511 procent. Od té doby sice znehodnocení prudce kleslo, ve státě však stále žije přes 60 procent obyvatel pod úrovní chudoby. 

Zajímavosti
Věda

Pražský hrad (kolem roku 1400). Za Lucemburků, především pak za Karla IV. se hrad románský proměnil v gotický. Královský palác byl přestavěn podle „galského způsobu“ a francouzská gotika se měla odrážet i ve stavbě katedrály. (zdroj: Archiv výzkumu Pražského hradu)

Historie

Umělecká představa stanice Tchien-kung 3, která má vzniknout do roku 2022. (zdroj: CNSA)

Vesmír
Zajímavosti

Součástí japonských sil byla i největší bitevní loď na světě Jamato. (zdroj: Wikimedia Commons (Yamato Museum, Shizuo Fukui, volné dílo)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907