Šťastné dětství v Possenhofenu: Rodinné zázemí císařovny Sissi

20.06.2016 - František Stellner

Prostředí, v němž bavorská princezna vyrůstala, bylo zcela odlišné od císařského dvora, který se měl stát jejím novým domovem


Reklama

Alžběta, dcera vévody Maxmiliána Josefa z vedlejší, nesuverénní větve bavorského panovnického rodu Wittlesbachů, se narodila na Štědrý den roku 1837. Na svět přišla s jedním zoubkem, což bylo považováno za šťastné znamení.

Dětství u Starnberského jezera

Její svobodomyslný otec si užíval života jako dobře zajištěný aristokrat, studoval na univerzitě, byl filozofem, spisovatelem, cestovatelem, hudebníkem i básníkem, ale nikdy nevykonával žádnou důležitou funkci. Dcera po něm zdědila lásku k cestování, přírodě a zvířatům. Alžbětina matka Ludovika byla dcerou bavorského krále Maxmiliána I. a sestrou Žofie, matky rakouského císaře Františka Josefa I., ale v rodině měl hlavní slovo její zábavymilovný choť.

Alžběta vyrůstala stranou bavorského dvora a na rozdíl od většiny tehdejších princezen z ní vyrostla nekonvenční, svobodomyslná a citlivá dívka, která mluvila bavorským dialektem, byla skvělou plavkyní, jezdkyní a nadšenou horskou turistkou a rybářkou. Rakouská historička Brigitte Hamannová uvedla: „Nenucené ovzduší, pošetilé otcovy choutky od jízdy na cirkusových koních přes hru na citeru až k básnění přece jen vytvořily pro Alžbětu z tohoto dětství ztracený ráj.“

Vídeňský dvůr

Všechno se změnilo v okamžiku, kdy se František Josef jedinkrát v životě postavil tradicím, a to když si místo Heleny vybral za manželku Alžbětu. Nic nedbal matčiných protestů a z šestnáctileté krásky, která byla se svými 172 centimetry vyšší než on, učinil rakouskou císařovnu. 

TIP: Mýty versus realita: Méně známá fakta o císařovně Sissi

Alžběta přišla na vídeňský dvůr, jenž dával „vyzývavě a okázale najevo přednost urozenosti před talentem“ a který byl zvyklý na císařovny z královských rodin. Alžběta byla dcerou „pouhého“ vévody, což ji v přísné hierarchii řadilo za děti z velkovévodských, královských a císařských rodů. Alžběta byla zaskočena, protože se náhle musela začít učit nové jazyky, poznávat jinou zemi, neustále se kontrolovat, přetvařovat a samozřejmě podřizovat strohé disciplíně dvorského ceremonielu. Toto obrovské psychické vypětí, stejně jako tři porody nedlouho za sebou, měly za následek narůstající melancholii, churavění, klaustrofobii a poruchu příjmu potravy.

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Kromě roubování se Haji Kalimullah Khan věnuje i šlechtění manga a podařilo se mu vypěstovat vlastní odrůdy.

Zajímavosti
Věda

Jméno zakladatelů podniku dodnes připomínají Fidorky, zatímco jejich tváře neznáme.

Historie

Útok německé armády zastihl Rudou armádu nepřipravenou. Statisíce Sovětů padly do zajetí už v prvních týdnech bojů.

Válka

Největší jedinci zmije gabunské se mohou pochlubit až pěticentimetrovými zuby.

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907