Národní park Durmitor: Skaliska, kaňony a vlci

Krajina podél řeky Tara v Černé Hoře se pyšní nejhlubším evropským kaňonem, hustými borovými lesy i průzračnými ledovcovými jezery. Stále více turistů lákají zdejší monumentální skaliska, ale také možnost užít si zimní sporty

19.02.2015 - Kateřina VaškůNárodní park Durmitor se rozprostírá na severu Černé Hory u hranic s Bosnou a Hercegovinou a jeho součást tvoří i vápencové Dinárské pohoří, jež vzniklo už ve druhohorách. Ráz krajiny určují především kaňony, vrcholy a plošiny. Nynější fascinující krásu parku zformovalo v minulosti zejména působení ledovců, řek a podzemních toků. Vzhledem k nadmořské výšce a zeměpisné šířce ovlivňuje oblast středomořské i alpské mikroklima, tudíž se zde vyskytuje mimořádně pestrá paleta především rostlinných druhů.

Druhý největší na světě

Park doslova překypuje vodou – na ploše okolo 32 000 ha se nachází celkem šestnáct ledovcových jezer, jimž místní říkají „horské oči“, a 748 pramenů. Durmitor však proslul hlavně monumentálními krasovými kaňony. Tvoří je druhohorní skalní masivy z vápence a rozkládají se při řekách Sušica, Draga, Komarnica, Piva a Tara. A právě poslední zmíněný tok lemuje druhý nejhlubší kaňon na světě po americkém Coloradu – dosahuje hloubky 1 300 m.

V sevření dvoutisícovek

Oblast silně poznamenala krasová činnost, jež vytvořila spoustu jeskynních propastí. Kromě toho tu uvidíte řadu příkladů krasové, říční a ledovcové eroze. Mezi rostlinnými druhy dominují borovice, jedle, buk, bříza či jalovec a park ukrývá rovněž jeden z posledních neporušených porostů borovic černých v Evropě. Zmíněné stromy dosahují úctyhodného stáří přes 400 let a dorůstají až do výšky 50 m. V řekách žije množství lososovitých ryb a v hustých lesích narazíte třeba na hnědé medvědy, vlky, kamzíky či divočáky.

Hlavní turistické letovisko Žabljak leží ve výšce 1 450 m a obklopuje ho 48 dvoutisícových vrcholů. Místní středisko zimních sportů patří k nejvyhledávanějším destinacím v celé oblasti.

  • Zdroj textu

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií

    Profimedia


Další články v sekci