Národní park Durmitor: Skaliska, kaňony a vlci

19.02.2015 - Kateřina Vašků

Krajina podél řeky Tara v Černé Hoře se pyšní nejhlubším evropským kaňonem, hustými borovými lesy i průzračnými ledovcovými jezery. Stále více turistů lákají zdejší monumentální skaliska, ale také možnost užít si zimní sporty


Reklama

Národní park Durmitor se rozprostírá na severu Černé Hory u hranic s Bosnou a Hercegovinou a jeho součást tvoří i vápencové Dinárské pohoří, jež vzniklo už ve druhohorách. Ráz krajiny určují především kaňony, vrcholy a plošiny. Nynější fascinující krásu parku zformovalo v minulosti zejména působení ledovců, řek a podzemních toků. Vzhledem k nadmořské výšce a zeměpisné šířce ovlivňuje oblast středomořské i alpské mikroklima, tudíž se zde vyskytuje mimořádně pestrá paleta především rostlinných druhů.

Druhý největší na světě

Park doslova překypuje vodou – na ploše okolo 32 000 ha se nachází celkem šestnáct ledovcových jezer, jimž místní říkají „horské oči“, a 748 pramenů. Durmitor však proslul hlavně monumentálními krasovými kaňony. Tvoří je druhohorní skalní masivy z vápence a rozkládají se při řekách Sušica, Draga, Komarnica, Piva a Tara. A právě poslední zmíněný tok lemuje druhý nejhlubší kaňon na světě po americkém Coloradu – dosahuje hloubky 1 300 m.

V sevření dvoutisícovek

Oblast silně poznamenala krasová činnost, jež vytvořila spoustu jeskynních propastí. Kromě toho tu uvidíte řadu příkladů krasové, říční a ledovcové eroze. Mezi rostlinnými druhy dominují borovice, jedle, buk, bříza či jalovec a park ukrývá rovněž jeden z posledních neporušených porostů borovic černých v Evropě. Zmíněné stromy dosahují úctyhodného stáří přes 400 let a dorůstají až do výšky 50 m. V řekách žije množství lososovitých ryb a v hustých lesích narazíte třeba na hnědé medvědy, vlky, kamzíky či divočáky.

Hlavní turistické letovisko Žabljak leží ve výšce 1 450 m a obklopuje ho 48 dvoutisícových vrcholů. Místní středisko zimních sportů patří k nejvyhledávanějším destinacím v celé oblasti.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Stoupající hladiny způsobí ve městech škody, jejichž očekávaná výše dosáhne do konce století desítek trilionů korun.

Zajímavosti
Věda
Historie

Rekonstrukce hrubého vzhledu magnetického pole Slunce. Je zřejmé, že jde o velmi komplikovaný magnet

Vesmír

Menší obrázky ukazují, jak karty vidíme my, a větší, jak je vidí včely.

Zajímavosti

Příslušníci Local Defence Volunteers - konkrétně tito muži bojovali proti Němcům už v Belgii za Velké války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907