Národní park Durmitor: Skaliska, kaňony a vlci

19.02.2015 - Kateřina Vašků

Krajina podél řeky Tara v Černé Hoře se pyšní nejhlubším evropským kaňonem, hustými borovými lesy i průzračnými ledovcovými jezery. Stále více turistů lákají zdejší monumentální skaliska, ale také možnost užít si zimní sporty


Reklama

Národní park Durmitor se rozprostírá na severu Černé Hory u hranic s Bosnou a Hercegovinou a jeho součást tvoří i vápencové Dinárské pohoří, jež vzniklo už ve druhohorách. Ráz krajiny určují především kaňony, vrcholy a plošiny. Nynější fascinující krásu parku zformovalo v minulosti zejména působení ledovců, řek a podzemních toků. Vzhledem k nadmořské výšce a zeměpisné šířce ovlivňuje oblast středomořské i alpské mikroklima, tudíž se zde vyskytuje mimořádně pestrá paleta především rostlinných druhů.

Druhý největší na světě

Park doslova překypuje vodou – na ploše okolo 32 000 ha se nachází celkem šestnáct ledovcových jezer, jimž místní říkají „horské oči“, a 748 pramenů. Durmitor však proslul hlavně monumentálními krasovými kaňony. Tvoří je druhohorní skalní masivy z vápence a rozkládají se při řekách Sušica, Draga, Komarnica, Piva a Tara. A právě poslední zmíněný tok lemuje druhý nejhlubší kaňon na světě po americkém Coloradu – dosahuje hloubky 1 300 m.

V sevření dvoutisícovek

Oblast silně poznamenala krasová činnost, jež vytvořila spoustu jeskynních propastí. Kromě toho tu uvidíte řadu příkladů krasové, říční a ledovcové eroze. Mezi rostlinnými druhy dominují borovice, jedle, buk, bříza či jalovec a park ukrývá rovněž jeden z posledních neporušených porostů borovic černých v Evropě. Zmíněné stromy dosahují úctyhodného stáří přes 400 let a dorůstají až do výšky 50 m. V řekách žije množství lososovitých ryb a v hustých lesích narazíte třeba na hnědé medvědy, vlky, kamzíky či divočáky.

Hlavní turistické letovisko Žabljak leží ve výšce 1 450 m a obklopuje ho 48 dvoutisícových vrcholů. Místní středisko zimních sportů patří k nejvyhledávanějším destinacím v celé oblasti.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Používání nástrojů se stalo jedním z hnacích motorů rozvoje mozku. Rod Homo se naučil kontrolovat oheň možná už před 1,5 milionu let.

Zajímavosti
Vesmír

Marilyn Monroe s generálním prokurátorem USA Robertem F. Kennedym a prezidentem Johnem F. Kennedym na oslavě narozenin.

Historie
Zajímavosti

Anhinga africká (Anhinga rufa) žije v subsaharské Africe. Přezdívá se jí „hadí pták“, což neodráží potravní specializaci, ale dojem, který budí při lovu. Loví totiž tak, že má tělo zcela ponořené pod vodou a nad vodní hladinu ční pouze hlava a krk. Dlouhý krk, navíc zrcadlený ve vodní hladině, budí dojem hada. Anhingy mají na jídelníčku i vodní hady, ale jejich potravu tvoří převážně ryby, obojživelníci, vodní hmyz, korýši a měkkýši. 

Příroda

Mnozí připisují mizení letadel a lodí v bermudském trojúhelníku nadpřirozenu či mimozemšťanům.

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907