Národní park Gunung Mulu: Rekordy zdobená krása jeskyní

20.06.2019 - Kateřina Helán Vašků

Ostrov Borneo doslova překypuje přírodními památkami. Porůstá ho jeden z nejstarších tropických deštných pralesů na světě a tamní národní park Gunung Mulu ukrývá opravdový unikát: Množství úchvatných krasových jeskyní, které od 70. let přitahují vědecké expedice, ale i zástupy turistů

<p>Jednu z největších podzemních prostor parku představuje i Gua Rusa neboli „jelení jeskyně“.</p>

Jednu z největších podzemních prostor parku představuje i Gua Rusa neboli „jelení jeskyně“.


Reklama

Třetí největší ostrov světa leží v jihovýchodní Asii a pyšní se mnoha přírodními unikáty. Borneo například pokrývá zřejmě nejstarší tropický deštný prales na Zemi, který obývá řada jedinečných rostlinných a živočišných druhů. 

Jeden z největších skvostů ostrova představuje národní park Gunung Mulu. Pojmenovali jej podle stejnojmenné nejvyšší hory na Borneu, která se tyčí do výšky 2 376 metrů. Tato krasová oblast láká a udivuje turisty i badatele z celého světa právě hojností úchvatných jeskyní. Leží v ní i osmá nejdelší jeskyně na zeměkouli. 

V přírodních komnatách

Krasové jeskyně Gunung Mulu přitom patří k nejlépe probádaným na planetě. Zásluhu na tom má hlavně vědecká expedice Royal Geographical Society, která lokalitu zkoumala v letech 1977–1978. Podílelo se na ní bezmála sto vědců a od té doby na jejich práci navázaly více než dvě desítky dalších expedic. 

TIP: Ostrov Borneo: Dřívější domov lovců lebek je dnes cestovatelským rájem

Úsilí bezpočtu badatelů vedlo k prozkoumání stovek kilometrů jeskynních oblastí tohoto krasového území. A objevování nových míst přitom zdaleka nekončí: Například v roce 2017 se uskutečnila již 24. expedice, jež odkryla a prostudovala dalších 6,8 km chodeb v jeskyni Gua Air Jernih. Za vůbec nejznámější kavernu parku bývá považována Gua Nasib Bagus. Ukrývá i podzemní prostoru Sarawak Chamber, jež představuje s rozměry 600 × 415 × 80 m největší známý jeskynní dóm na světě. 

Tisíce druhů 

Přírodní bohatství parku však nespočívá jen v pralese a rozsáhlém podzemí. Rezervace zahrnuje také unikátní krasovou krajinu, kterou obývá řada rozmanitých druhů. Na ploše téměř 53 000 ha se nachází 17 vegetačních zón, v nichž roste 3 500 druhů cévnatých a 1 500 druhů kvetoucích rostlin, přes 1 700 druhů mechů a lišejníků a 8 000 druhů hub. Obzvláštní rozmanitost zaznamenaly tamní palmy – v místě se vyskytuje 109 jejich druhů. K charakteristickým zástupcům fauny patří některé vzácné druhy opic, včetně nártouna západosundského, outloně váhavého a gibbona stříbrného či hulmana kaštanového. Zmíněné jeskyně pak představují ráj netopýrů, kterých v parku žije 28 druhů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Cesta ke špicberskému souostroví byla velmi komplikovaná. Skutečné problémy však tehdy Italii teprve čekaly.

Zajímavosti
Zajímavosti

Dávné značky (ve výřezu) ve starém kostele měly chránit před čarodějnicemi a černou magií.

Věda
Vesmír
Historie

„Plavit se“ umí i gekoni

Indický oceán z Madagaskaru na Andamanské ostrovy přepluli před 6 miliony předci gekonů felsuma andamanská (Phelsuma andamanense). Na přírodním voru se plavili více než 5 000 kilometrů. Dnes jsou v Bengálském zálivu jedinými zástupci felsum. Jejich nejbližší příbuzní žijí stále v „domovině předků“ na jihozápadě Indického oceánu. 

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907