Národní park Gunung Mulu: Rekordy zdobená krása jeskyní

20.06.2019 - Kateřina Helán Vašků

Ostrov Borneo doslova překypuje přírodními památkami. Porůstá ho jeden z nejstarších tropických deštných pralesů na světě a tamní národní park Gunung Mulu ukrývá opravdový unikát: Množství úchvatných krasových jeskyní, které od 70. let přitahují vědecké expedice, ale i zástupy turistů

<p>Jednu z největších podzemních prostor parku představuje i Gua Rusa neboli „jelení jeskyně“.</p>

Jednu z největších podzemních prostor parku představuje i Gua Rusa neboli „jelení jeskyně“.


Reklama

Třetí největší ostrov světa leží v jihovýchodní Asii a pyšní se mnoha přírodními unikáty. Borneo například pokrývá zřejmě nejstarší tropický deštný prales na Zemi, který obývá řada jedinečných rostlinných a živočišných druhů. 

Jeden z největších skvostů ostrova představuje národní park Gunung Mulu. Pojmenovali jej podle stejnojmenné nejvyšší hory na Borneu, která se tyčí do výšky 2 376 metrů. Tato krasová oblast láká a udivuje turisty i badatele z celého světa právě hojností úchvatných jeskyní. Leží v ní i osmá nejdelší jeskyně na zeměkouli. 

V přírodních komnatách

Krasové jeskyně Gunung Mulu přitom patří k nejlépe probádaným na planetě. Zásluhu na tom má hlavně vědecká expedice Royal Geographical Society, která lokalitu zkoumala v letech 1977–1978. Podílelo se na ní bezmála sto vědců a od té doby na jejich práci navázaly více než dvě desítky dalších expedic. 

TIP: Ostrov Borneo: Dřívější domov lovců lebek je dnes cestovatelským rájem

Úsilí bezpočtu badatelů vedlo k prozkoumání stovek kilometrů jeskynních oblastí tohoto krasového území. A objevování nových míst přitom zdaleka nekončí: Například v roce 2017 se uskutečnila již 24. expedice, jež odkryla a prostudovala dalších 6,8 km chodeb v jeskyni Gua Air Jernih. Za vůbec nejznámější kavernu parku bývá považována Gua Nasib Bagus. Ukrývá i podzemní prostoru Sarawak Chamber, jež představuje s rozměry 600 × 415 × 80 m největší známý jeskynní dóm na světě. 

Tisíce druhů 

Přírodní bohatství parku však nespočívá jen v pralese a rozsáhlém podzemí. Rezervace zahrnuje také unikátní krasovou krajinu, kterou obývá řada rozmanitých druhů. Na ploše téměř 53 000 ha se nachází 17 vegetačních zón, v nichž roste 3 500 druhů cévnatých a 1 500 druhů kvetoucích rostlin, přes 1 700 druhů mechů a lišejníků a 8 000 druhů hub. Obzvláštní rozmanitost zaznamenaly tamní palmy – v místě se vyskytuje 109 jejich druhů. K charakteristickým zástupcům fauny patří některé vzácné druhy opic, včetně nártouna západosundského, outloně váhavého a gibbona stříbrného či hulmana kaštanového. Zmíněné jeskyně pak představují ráj netopýrů, kterých v parku žije 28 druhů. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nejen alkohol, ale také rozbujelá prostituce a hazardní hry dennodenně trápily počestné občany Ostravy.

Historie

Nejstarší zobrazení lovu na světě.

Věda

Řada hotelů po celém světě dodržuje letitou tradici neoznačování pokoje s číslem třináct, některé dokonce přeskakují třináctku i v označení pater.

Zajímavosti

Výtrysk prachu a kamení z planetky Bennu letos 6. ledna

Vesmír

Také ve Francii musely po odchodu mužů zastat práci na poli ženy.

Válka

Kaňon je až 27 kilometrů široký a přes půl kilometru hluboký.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907