Národní park Jezero Malawi: Perla jihovýchodní Afriky

20.06.2021 - Nikol Patíková

Do území tří států jihovýchodní Afriky zasahuje obrovské jezero Malawi, u jehož jižních břehů se nachází stejnojmenný národní park. Vodní plocha i okolní krajina uchvacují svou krásou, ale sehrály také zásadní roli v příběhu evoluce

<p>Cichlidy září mnoha barvami a řadu jejich druhů vědci dosud nepopsali.</p>

Cichlidy září mnoha barvami a řadu jejich druhů vědci dosud nepopsali.


Reklama

Na jihu obrovského afrického jezera Malawi se na 94 km² rozkládá stejnojmenný národní park, zčásti tvořený právě jeho vodami. Celý rezervoár pak pokrývá plochu 30 800 km² na území států Malawi, Tanzanie a Mosambik a s hloubkou 706 metrů mu patří čtvrtá příčka v celosvětovém žebříčku.

Poklady evoluce

V čistých a hlubokých vodách žijí stovky druhů ryb, včetně 700 druhů cichlid, z nichž naprostá většina patří mezi endemity – jinde na Zemi se nevyskytují. Z evolučního a vědeckého hlediska mají přitom stejnou hodnotu jako pěnkavy na Galapágách či havajští včelí ptáci. Izolovanost jezera od ostatních vodních ploch u nich totiž vyústila ve fascinující druhové rozvinutí i adaptaci na různá stanoviště.

Jezero leží ve Velké příkopové propadlině a návštěvníkům učaruje jedinečnou krásou i okolní krajinou. Její rozmanitost zahrnuje skalnaté břehy, písečné pláže a zátoky, zalesněné svahy, bažiny, laguny i granitové kopce. K parku náleží také velká část poloostrova Nankumba, čnícího do jezerních vod: Od některých břehů se prudce zvedají neobydlené vrcholky, zatímco v rovinatějších částech se nachází několik rybářských vesnic.

Britská kolonie

Jako první Evropan stanul u jezera skotský cestovatel David Livingstone a pojmenoval jej Nyasa, což ve svahilštině znamená právě „jezero“. Vodní plocha i její okolí se tak pod názvem Nyasaland neboli Ňasko staly součástí britského impéria a teprve v roce 1964 se země osamostatnila jako Malawi.

TIP: Moře v srdci kontinentu: Kyrgyzské slané jezero Issyk-kul

Dnes celé výjimečné území spravuje malawské ministerstvo národních parků a divoké zvěře. Ochránci bojují s pytláctvím, s nelegálním sběrem palivového dřeva, ale také s důsledky populačního růstu. Přímo v parku se nachází pět vesnic, jejichž obyvatelé závisejí na rybaření, jelikož místní půda je neúrodná. Tamní správa proto spolupracuje s lokálními komunitami na ochraně přírody, mimo jiné před zavlečením cizích rybích druhů či před znečištěním z lodí. 

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Pro zdravý rozvoj dětí je klíčová pestrá a vyvážená strava; zvládnout jim dodat vše potřebné při zachování veganských principů je velice náročné a bez spolupráce s odborníky může jít o hazard s jejich zdravím.

Zajímavosti
Historie

<h3>Americký symbol</h3><p>Pistole <strong>Colt 1911 v ráži .45 ACP</strong> je symbolem sama o sobě již po celé století. Speciální designový model opatřený vrstvou čtyřiadvacetikarátového zlata vznikl jako odkaz na 2. dodatek ústavy Spojených států, zaručující občanům právo držet a nosit zbraně i vytvářet milice. Její tvůrci omezili počet coltů na sto kusů pro každý stát USA a část zisku z jejich prodeje putuje na účet občanského sdružení, hájícího zájmy střelecké veřejnosti. Tento skvostný model je ovšem v současnosti beznadějně vyprodaný.</p>

Revue

Francis Arthur Rycroft se vyznamenal během první bitvy u El Alameinu, když se výrazně podílel na zničení silné nepřátelské pozice.

Válka

Vesmírný dalekohled Jamese Webba bude přibližně 7× citlivější než Hubbleův  kosmický teleskop (HST). (foto: NASA GSFC/CIL, Adriana Manrique GutierrezCC BY 2.0)

Vesmír

Odlomená kra A68A, obklopená menšími úlomky, 21. listopadu 2020.

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907