Národní park Jezero Malawi: Perla jihovýchodní Afriky

Do území tří států jihovýchodní Afriky zasahuje obrovské jezero Malawi, u jehož jižních břehů se nachází stejnojmenný národní park. Vodní plocha i okolní krajina uchvacují svou krásou, ale sehrály také zásadní roli v příběhu evoluce

20.06.2021 - Nikol PatíkováNa jihu obrovského afrického jezera Malawi se na 94 km² rozkládá stejnojmenný národní park, zčásti tvořený právě jeho vodami. Celý rezervoár pak pokrývá plochu 30 800 km² na území států Malawi, Tanzanie a Mosambik a s hloubkou 706 metrů mu patří čtvrtá příčka v celosvětovém žebříčku.

Poklady evoluce

V čistých a hlubokých vodách žijí stovky druhů ryb, včetně 700 druhů cichlid, z nichž naprostá většina patří mezi endemity – jinde na Zemi se nevyskytují. Z evolučního a vědeckého hlediska mají přitom stejnou hodnotu jako pěnkavy na Galapágách či havajští včelí ptáci. Izolovanost jezera od ostatních vodních ploch u nich totiž vyústila ve fascinující druhové rozvinutí i adaptaci na různá stanoviště.

Jezero leží ve Velké příkopové propadlině a návštěvníkům učaruje jedinečnou krásou i okolní krajinou. Její rozmanitost zahrnuje skalnaté břehy, písečné pláže a zátoky, zalesněné svahy, bažiny, laguny i granitové kopce. K parku náleží také velká část poloostrova Nankumba, čnícího do jezerních vod: Od některých břehů se prudce zvedají neobydlené vrcholky, zatímco v rovinatějších částech se nachází několik rybářských vesnic.

Britská kolonie

Jako první Evropan stanul u jezera skotský cestovatel David Livingstone a pojmenoval jej Nyasa, což ve svahilštině znamená právě „jezero“. Vodní plocha i její okolí se tak pod názvem Nyasaland neboli Ňasko staly součástí britského impéria a teprve v roce 1964 se země osamostatnila jako Malawi.

TIP: Moře v srdci kontinentu: Kyrgyzské slané jezero Issyk-kul

Dnes celé výjimečné území spravuje malawské ministerstvo národních parků a divoké zvěře. Ochránci bojují s pytláctvím, s nelegálním sběrem palivového dřeva, ale také s důsledky populačního růstu. Přímo v parku se nachází pět vesnic, jejichž obyvatelé závisejí na rybaření, jelikož místní půda je neúrodná. Tamní správa proto spolupracuje s lokálními komunitami na ochraně přírody, mimo jiné před zavlečením cizích rybích druhů či před znečištěním z lodí. 


Další články v sekci