Národní park Komodo: V krajině bájných draků

18.07.2015 - Vladimír Čech ml.

Indonéské souostroví Malé Sundy na rozhraní Indického a Tichého oceánu představuje místo, kde se zastavil čas. Na jeho části se totiž rozkládá národní park Komodo, který obývá bájný drak, živoucí fosilie a největší ještěr naší planety – varan komodský


Reklama

Na nejslavnější zvířecí obyvatele zmíněného souostroví – varany – dnes narazíte především na ostrovech Komodo a Rinča, které jsou až na výjimky turistům dobře přístupné. Za uvedené výjimky může velice neklidné moře s mnoha zrádnými proudy a víry. Hlavně kvůli nim zůstávaly ostrovy pro domorodé rybáře i pro Evropany po dlouhou dobu tabu. Ti první se na břeh vstoupit báli, ti druzí nedokázali překonat divoké vlny, zákeřné mělčiny a špičaté útesy.

Přesto oba ostrovy rozhodně stojí za návštěvu. Rinču z velké části pokrývají mangrovové porosty a mezi vysokými kopci s rozlehlými travnatými pláněmi se otevírají malebná zelená údolí s palmovými oázami. Naproti tomu Komodo tvoří převážně hustá džungle, skrz kterou můžete stoupat do strmých svahů. Namísto mangrovů tam však najdete také nádherné pláže s bělostným pískem a azurovým mořem a v pozadí se rýsují tmavá skaliska okolních ostrovů. Škoda jen, že zážitek z výhledu kazí všudypřítomný odpad z lodí, který sem zanesl příliv.

Sto let slávy

Hlavní turistické lákadlo parku však představuje varan komodský, největší žijící ještěr planety. Vedle něj můžete obdivovat i varana skvrnitého a varana Salvadoriova, kteří bývají dokonce delší, nikdy ovšem nedosahují takové mohutnosti a impozantnosti jako jejich slavnější příbuzný.

Vůbec poprvé popsal tohoto veleještěra na počátku minulého století Pieter A. Ouwens, ředitel zoologického muzea a botanické zahrady v Buitenzorgu (dnešním Bogoru) na Jávě. S přispěním profesionálních lovců odchytil několik „draků“, podrobil je důkladnému zkoumání a definitivně tak potvrdil existenci druhu, jenž dostal v roce 1912 latinské jméno Varanus komodoensis Ouwens

Rozložitý tvor prehistorického vzhledu, nelítostný predátor s kanoucími slinami, také odpradávna pronikal do domorodých bájí a pověstí. Například mezi starými Malajci se tradovalo vyprávění o obrovském drakovi, který chrlí oheň a síru a dokáže zabít i divoké prase či jelena. Přezdívali mu „buadža darat“, tedy „pozemní krokodýl“.

Víte, že:

V roce 2007 zahájili zoologové na ostrově Flores v rámci ochrany varanů projekt Wae Wuul, nazvaný podle stejnojmenné rezervace. Ochránci zvířat pravidelně kontrolují celé území a postupně také vnášejí osvětu mezi tamní vesničany

Krutý predátor

Varan komodský je jediným ještěrem na světě, který ve svém biotopu představuje zároveň vrcholného predátora: na jeho jídelníčku běžně figurují timorští jeleni, divoká prasata či vodní buvoli. Kořist umí tento nelítostný lovec dostihnout rychlostí téměř 20 km/h, načež jí způsobí závažná poranění. Následně ji infi kuje bakteriemi, jichž se v jeho tlamě vyskytuje až 50 kmenů, přičemž některé z nich účinkují jako nebezpečný jed. Oběť poté umírá na následky infekce a ztráty krve i několik dnů, či dokonce týdnů. A jelikož „draci“ zdechlinu vycítí až na vzdálenost 10 km, bez problémů ji později vystopují. 

Celková populace varanů komodských v národním parku Komodo dnes čítá 4 000–5 000 jedinců. Panují však obavy, že chovných samic, které se mohou nadále rozmnožovat, je z uvedeného počtu pouze 350.

V hledáčku fotografů

Při pohledu na bájného tvora vás jako první bezesporu zaujme jeho mohutnost. Na délku měří až 3 m a váží přes 130 kg. Celkově působí dojmem, jako by šlo o kráčející skálu s gigantickým svalnatým krkem a rozeklaným jazykem. Impozantní vzezření tak dělá z varana komodského jednoho z nejvíce fotogenických tvorů naší planety.

Jedinečnou podívanou nabízí indonéský národní park zejména od května do srpna, kdy se odehrávají varaní námluvy a páření. Provází je úchvatné souboje ještěřích samců o samičky, jichž je několikanásobně méně než jejich protějšků. „Draci“ ovšem bývají k vidění i mimo námluvy, někdy dokonce v poměrně velkých skupinách. Na ostrově Rinča se například rozkládá mýtina posetá balvany, kde se prý pravidelně vyhřívá až dvacet ještěřích krasavců.

Období námluv má každopádně svá specifika: plazi jsou roztroušeni po celém ostrově a jejich stopování v zalesněných kopcích a v džungli bývá náročné, nemluvě o zvýšené agresivitě zvířat. Přesto možnost vyfotit páření nebo jen zahlédnout legendární „souboje titánů“ obvykle zmíněné riziko převáží. Návštěva národního parku Komodo a fotografování unikátních varanů totiž představují nezapomenutelný zážitek. Nezbývá než doufat, že podobné štěstí budou mít i další generace a že po komodském drakovi nezůstanou jen děsivé báchorky pro malé děti.

Víte, že:

Varaní mláďata se ihned po vylíhnutí vydávají do korun stromů, kde hledají útočiště před ostatními predátory, včetně vlastní matky. Dospělosti se dožívají pouze 4 % malých ještěrů.

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Photocech.cz, Shutterstock, Wikipedie

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vykopávky s mamuty před stavbou nového letiště v Santa Lucíi.

Věda

Kuba říká…

Američané jsou přesvědčení, že hra „Simon říká patří k jejich kulturnímu dědictví. A Angličané kontrují, že rozhodně vznikla u nich. Jasně se v ní přece hovoří o muži jménem Simon de Montfort, který v bitvě u Lewes v roce 1264 polapil krále Jindřicha III. i jeho syna, a proto „vydával rozkazy celé zemi“. Po nějaký čas tehdy platilo, že co říká Simon, má stejnou váhu jako slova krále.

Nebojte, Britové nemají patent na všechny hloupé hry. Stejný design, při kterém vedoucí postava hry předkládá nejrůznější úkoly ostatním hráčům a ti je musí plnit (ovšem jen za předpokladu, „že to říká Simon“, jinak by je to diskvalifikovalo), je totiž důvěrně známý po celém světě. Česká varianta „Kuba říká“ sice nezní zrovna původně, ale turecké Yakup der ki nebo vietnamské Tôi báo už působí vcelku originálně.

Kořeny těchto her totiž sahají rozhodně dál, než aby se daly považovat za důsledek nějaké středověké třenice mezi anglickými barony. Portugalským a norským dětem při této hře rozkazuje Král, španělským Kozel, japonským Kapitán lodě, francouzským Jacques, čínským Učitel a německým Kommando Pimperle.

Historie
Zajímavosti

Výtrysk černé díry systému MAXI J1820+070 na snímku observatoře Chandra

Vesmír

Stroj v dražbě je uchován v dřevěném kufříku a na první pohled připomíná psací stroj. Odhadovaná cena jednoho z mála zachovaných strojů se pohybuje mezi 30 a 40 tisíci eur.

Zajímavosti

Nosorožec černý (Diceros bicornis) – všimněte si protáhlého horního pysku.

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907