Národní park Širetoko: Místo, kde vyčnívá země

08.08.2016 - Kateřina Vašků

Japonský národní park Širetoko představuje navzdory špatné dostupnosti oblíbenou turistickou destinaci. Kromě toho, že tam snadno narazíte na hojně se vyskytujícího medvěda hnědého, nabízí oblast jedinečná jezera, horké vodopády a na jaře i kvetoucí moře


Reklama

Zmíněný národní park se rozprostírá v severním cípu japonského ostrova Hokkaidó, na poloostrově Širetoko, jehož větší část se mezi světové dědictví UNESCO zařadila v roce 2005. Výraz „širetoko“ v sobě spojuje dvě slova z jazyka domorodých obyvatel a v překladu znamená „místo, kde vyčnívá země“. Oblast patří k nejméně dostupným v celém Japonsku: Dostanete se tam převážně jen pěšky nebo lodí. Jde přitom o jeden z důvodů, proč se tamní příroda dochovala tak neporušená.

Schůzka s plachým medvědem 

Národní park Širetoko ukrývá především jeden z nejzajímavějších ekosystémů na světě. Tamní moře pravidelně zamrzá a při následném jarním tání lze ve vlnách pozorovat kvetoucí řasy. Mořská fauna zas tvoří základní složku potravy suchozemských živočichů, včetně medvěda hnědého, který loví různé druhy lososů. Zmíněná šelma patří k největším svého druhu v Japonsku a v parku přitom narazíte i na její nejpočetnější populace. Turisté se však obávat nemusejí: Huňáči jsou poměrně plaší, a při procházce tak stačí cinkat třeba malou rolničkou. 

Plejtváci i horká lázeň 

Jedinečný ekosystém zahrnuje i řadu vzácných či endemických druhů, včetně sovy rybí. Lokalita má také zásadní význam coby stanoviště celosvětově ohrožených ptáků a mnoha lososovitých ryb. V neposlední řadě se pak staly pobřežní oblasti parku Širetoko sezonním útočištěm četných mořských savců: například lachtana ušatého, kosatky dravé či ohroženého plejtváka myšoka. 

Ke značné turistické oblibě parku přispívají i další přírodní atrakce, především vodopády Kamuiwakka napájené horkým pramenem, u nichž si můžete dopřát příjemnou lázeň, či pět jezer Širetoko, která v dávné minulosti zformoval výbuch blízké sopky.

Reklama

  • Zdroj textu:

    100+1 zahraniční zajímavost

  • Zdroj fotografií: Profimedia

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Název dugong pochází z malajštiny, kde „duyung“ znamená „mořská dáma“. Vzhledově tato paralela dost vázne, ale je pravda, že v přítomnosti potápěčů se tito tvorové chovají velmi povzneseně.

Příroda

Rekonstrukce vikingské osady v L'Anse aux Meadows.

Věda

Inspektor Izraelského památkového úřadu s objeveným mečem.

Věda

Tropické cyklóny dostávaly jména už před několika staletími. Bouře byly tehdy pojmenovávány podle míst, kde působily velké škody nebo podle svatých.

Zajímavosti

Koncept lunární motorky Tardigrade.

Vesmír

Všemi barvami hrající kopce Aktau v NP Altyn-Emel jsou tvořeny měkkými sedimenty

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907