NASA bude pokračovat ve vývoji obrany proti asteroidům i bez Evropy

23.12.2016 - Stanislav Mihulka

Odstoupení ESA zřejmě nezastaví průlomový test vesmírné obrany AIDA

Mise AIDA -<p>Projekt AIDA by měl vyzkoušet zbraň proti asteroidům</p>
Mise AIDA -

Projekt AIDA by měl vyzkoušet zbraň proti asteroidům


Reklama

V NASA připravují misi Asteroid Impact and Deflection Assessment, čili AIDA, která by měla prověřit naše možnosti obrany před asteroidy. A budou v tomto zřejmě pokračovat, i když se jejich partner, evropská kosmická agentura ESA, rozhodl z projektu odstoupit.

Misi AIDA měly tvořit dvě kosmické lodi. ESA by postavila loď Asteroid Impact Mission (AIM), která by v říjnu 2022 vyrazila k asteroidu Didymos. Dva roky poté, tedy v říjnu 2022 by měla loď NASA Double Asteroid Redirection Test (DART) narazit do malého měsíce asteroidu Didymos, který se jmenuje Didymoon. Loď AIM by následně pozorovala změny oběžné dráhy měsíce.

Problém je v tom, že 2. prosince vedení ESA zrušilo financování mise AIM, aby zbylo více peněz pro projekt ExoMars, a také na provoz Mezinárodní vesmírné stanice.

TIP: NASA chce dostat planetku na orbitu Měsíce. Už má několik kandidátů

NASA se ale zřejmě rozhodne, že misi AIDA dotáhne dokonce i bez pomoci ESA. Američtí vědci vyšlou loď DART tak jak bylo plánováno, a nechají ji narazit do měsíce Didymoon. Namísto lodi AIM se na to budou dívat teleskopy, což by prý mělo stačit. 

  • Zdroj textu:

    IFL Science

  • Zdroj fotografií: ESA / Science Office

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Nikdy nekombinujte víc analgetik dohromady a nepolykejte další tabletu dřív než v povoleném odstupu.

Zajímavosti

Kněžna Jekatěrina Dašková byla blízkou přítelkyní carevny Kateřiny II. Veliké. Měla významnou roli při palácovém převratu v roce 1762, díky němuž Kateřina II. nastoupila na trůn.

Historie

Německý ovčák je známý svojí věrností, inteligencí a vyrovnaností. Intenzivní šlechtění ale vedlo k jeho značnému zatížení genetickými chorobami.

Věda
Vesmír

Jeden ze Západofríských ostrovů Ameland. Za odlivu je možné k němu dojít suchou nohou z pět kilometrů vzdáleného pobřeží Waddenzee.

Cestování

Německý člun S 204 se v květnu 1945 vzdává v britském přístavu Felixstowe.

 

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907