NASA představila nový skafandr pro výstupy na povrch Měsíce

Americká NASA představila prototyp obleku, ve kterém budou za dva roky chodit astronauti po Měsíci.

16.03.2023 - Martin ReichmanChytřejší, bezpečnější nebo ohebnější slibuje být nový skafandr pro výstupy na povrch Měsíce. Bude také mnohem lépe izolovaný, protože v rámci programu Artemis v něm astronauti vystoupí na povrch u jižního pólu Měsíce. Nové skafandry původně vyvíjela sama NASA, po řadě průtahů ale celý projekt předala soukromé firmě Axiom Space. Podle aktuálního plánu mají lidé na Měsíci přistát v rámci mise Artemis 3 v prosinci 2025.

Stopy na Měsíci

NASA, která na vývoj skafandrů zatím dala v přepočtu pět miliard korun, si je bude od firmy Axiom Space pronajímat. „Berte to, jako bychom si půjčili auto,“ popsala manažerka programu Extravehicular Activity and Human Surface Mobility Lara Kearneyová.

Klíčová je flexibilita a velká odolnost skafandru, kterou NASA požadovala po zkušenostech z programu Apollo. Nejdéle chodili po Měsíci astronauti z Apolla 17, a to 22 hodin. Nový skafandr přitom musí vydržet nejméně 800 hodin.

Oblek musí lépe chránit třeba před měsíčním prachem. Ten astronautům z Apolla špinil skafandr, poškozoval displeje a přehříval elektroniku. Na skafandrech se dostal i do měsíčního modulu, kde pak působil zdravotní potíže. „Když jsem si po prvním výstupu sundal helmu, měl jsem silnou reakci na prach. Začalo mi téct z nosu,“ popisoval své zkušenosti například astronaut Apolla 17 Harrison Schmitt. Nový oblek má i jiné podrážky. Stopy, které astronauti na Měsíci zanechají, tak budou mít novou podobu.

TIP: Vesmírné skafandry pro 21. století: SpaceX, Boeing, Virgin Galactic i ostuda z Íránu

Nově představené skafandry ale nejsou stejné, jako ty, které budou astronauti na Měsíci používat. Ty skutečné budou mít pravděpodobně bílou nebo alespoň výrazně světlou barvu, která na rozdíl od představovaných prototypů nebude pohlcovat sluneční teplo. Finální obleky budou také vybavené vnější izolační vrstvou, která ochrání astronauty před extrémními teplotami, radiací a prachem.

Loni NASA uzavřela kontrakt na vývoj skafandrů pro výstupy astronautů do otevřeného prostoru na Mezinárodní vesmírné stanci. Také na této zakázce se původně podílela společnost Axiom Space, NASA ale nakonec uzavřela smlouvu se společností Collins Aerospace.


Další články v sekci