NASA představila nový skafandr pro výstupy na povrch Měsíce

16.03.2023 - Martin Reichman

Americká NASA představila prototyp obleku, ve kterém budou za dva roky chodit astronauti po Měsíci.

<p>Prototyp skafandru AxEMU pro měsíční misi Artemis III. Finální verze bude pravděpodobně bílá. <em>(foto: NASA/Axiom Space, CC BY 4.0)</em></p>

Prototyp skafandru AxEMU pro měsíční misi Artemis III. Finální verze bude pravděpodobně bílá. (foto: NASA/Axiom Space, CC BY 4.0)


Reklama

Chytřejší, bezpečnější nebo ohebnější slibuje být nový skafandr pro výstupy na povrch Měsíce. Bude také mnohem lépe izolovaný, protože v rámci programu Artemis v něm astronauti vystoupí na povrch u jižního pólu Měsíce. Nové skafandry původně vyvíjela sama NASA, po řadě průtahů ale celý projekt předala soukromé firmě Axiom Space. Podle aktuálního plánu mají lidé na Měsíci přistát v rámci mise Artemis 3 v prosinci 2025.

Stopy na Měsíci

NASA, která na vývoj skafandrů zatím dala v přepočtu pět miliard korun, si je bude od firmy Axiom Space pronajímat. „Berte to, jako bychom si půjčili auto,“ popsala manažerka programu Extravehicular Activity and Human Surface Mobility Lara Kearneyová.

Klíčová je flexibilita a velká odolnost skafandru, kterou NASA požadovala po zkušenostech z programu Apollo. Nejdéle chodili po Měsíci astronauti z Apolla 17, a to 22 hodin. Nový skafandr přitom musí vydržet nejméně 800 hodin.

Oblek musí lépe chránit třeba před měsíčním prachem. Ten astronautům z Apolla špinil skafandr, poškozoval displeje a přehříval elektroniku. Na skafandrech se dostal i do měsíčního modulu, kde pak působil zdravotní potíže. „Když jsem si po prvním výstupu sundal helmu, měl jsem silnou reakci na prach. Začalo mi téct z nosu,“ popisoval své zkušenosti například astronaut Apolla 17 Harrison Schmitt. Nový oblek má i jiné podrážky. Stopy, které astronauti na Měsíci zanechají, tak budou mít novou podobu.

TIP: Vesmírné skafandry pro 21. století: SpaceX, Boeing, Virgin Galactic i ostuda z Íránu

Nově představené skafandry ale nejsou stejné, jako ty, které budou astronauti na Měsíci používat. Ty skutečné budou mít pravděpodobně bílou nebo alespoň výrazně světlou barvu, která na rozdíl od představovaných prototypů nebude pohlcovat sluneční teplo. Finální obleky budou také vybavené vnější izolační vrstvou, která ochrání astronauty před extrémními teplotami, radiací a prachem.

Loni NASA uzavřela kontrakt na vývoj skafandrů pro výstupy astronautů do otevřeného prostoru na Mezinárodní vesmírné stanci. Také na této zakázce se původně podílela společnost Axiom Space, NASA ale nakonec uzavřela smlouvu se společností Collins Aerospace.

Reklama




Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

 Jak dostát svým závazkům? Pomůže vhodná strava, nebo je nutno přikročit k razantnějším úpravám? (ilustrace: Midjourney AI, CC0)

Historie

Pitva mumifikovaného bizona ze Sibiře, odborníky ze Severovýchodní federální univerzity v Jakutsku. (foto: NEFU Press Service, Svetlana PavlovaCC BY-SA 4.0)

Věda

Z nacisty obsazeného Československa odešel Emil Boček v 16 letech. Zúčastnil se bojů o Francii, poté v Británii vstoupil do RAF, kde působil jako mechanik. Letecký výcvik absolvoval v Kanadě a od roku 1944 se v řadách československé 310. stíhací perutě v britském letectvu na spitfirech účastnil vzdušných bojů. (foto: Profimedia)

Válka

Uran a jeho měsíce zřejmě skrývají nejedno tajemství. (foto: Wikimedia Commons, NASACC0)

Vesmír
Revue

Článek zpochybňující zavedené představy o tradicích italské gastronomie vzbudil v Itálii velký ohlas. (foto: Unsplash, amirali mirhashemianCC0)

Zajímavosti

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907