NASA pustila Curiosity ze řetězu: Rover může pálit laserem dle libosti

27.07.2016 - Stanislav Mihulka

Robotický průzkumník Curiosity si teď na Marsu může vystřelit laserem, na co ho jen napadne. O vzpouru robotů, která by ohrozila zhýčkané lidstvo, ale naštěstí nejde


Reklama

Americká NASA povolila svému roveru otěže a dala mu schopnost pálit laserem do okolních hornin, a pak je analyzovat, podle jeho rozhodnutí. Až do teď totiž všechny cíle pro laser Curiosity vybírali lidští operátoři. Bylo to ale pracné a časově náročné.

Software pro autonomní průzkum AEGIS

Rover má nově ve výbavě speciální software AEGIS (Autonomous Exploration for Gathering Increased Science), vyvinutý odborníky NASA, který dovoluje Curiosity autonomně zkoumat rudou planetu. Odborníci NASA budou i nadále ovládat rover ve většině jeho ostatních činností. Určitá míra autonomie roveru jim ale usnadní práci.

TIP: Curiosity: Laserový spektrometr a pohyblivá kamera analyzují povrch Marsu

Laser zařízení ChemCam na palubě roveru je značně vytížený. Od přistání roveru na Marsu v srpnu 2012 tento laser vystřelil asi 350 tisíckrát. S jeho pomocí už rover prozkoumal 1 400 různých kusů hornin na povrchu Marsu. Laser Curiosity může zasáhnout horninu až do vzdálenosti 7 metrů. Po zásahu se malé množství hmoty promění v plazmu, kterou následně rover analyzuje pomocí spektrometrů.

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL / Caltech

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Historie

Hackeři ovládají mnoho důmyslných způsobů, jak se dostat k vašim citlivým údajům.

Zajímavosti

Do největší floridské zoo zavítala tento týden veterinární zubařka Jamie Berningová. Do jejího zubařského křesla zde během tří dnů usedla (či spíše ulehla) pestrá směsice zvířecích obyvatel. Doktorka Berningová se zde v rámci „týdne zubů“ podívala na zoubek gorilímu samci, lvici, šimpanzovi, tapírovi, vydře nebo třeba hrabáči kapskému.

Revue

S velkými pelagornitidy se další ptáci Antarktidy období eocénu nemohli vůbec měřit

Věda

Tato kreveta harlekýn by podle některý zoologové měla být samostatným druhem Hymenocera elegans, který je jasně rozlišitelný podle modrých okrajů skvrn.

Příroda

Cesta mezihvězdného poutníka Sluneční soustavou.

Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907