NASA pustila Curiosity ze řetězu: Rover může pálit laserem dle libosti

27.07.2016 - Stanislav Mihulka

Robotický průzkumník Curiosity si teď na Marsu může vystřelit laserem, na co ho jen napadne. O vzpouru robotů, která by ohrozila zhýčkané lidstvo, ale naštěstí nejde


Reklama

Americká NASA povolila svému roveru otěže a dala mu schopnost pálit laserem do okolních hornin, a pak je analyzovat, podle jeho rozhodnutí. Až do teď totiž všechny cíle pro laser Curiosity vybírali lidští operátoři. Bylo to ale pracné a časově náročné.

Software pro autonomní průzkum AEGIS

Rover má nově ve výbavě speciální software AEGIS (Autonomous Exploration for Gathering Increased Science), vyvinutý odborníky NASA, který dovoluje Curiosity autonomně zkoumat rudou planetu. Odborníci NASA budou i nadále ovládat rover ve většině jeho ostatních činností. Určitá míra autonomie roveru jim ale usnadní práci.

TIP: Curiosity: Laserový spektrometr a pohyblivá kamera analyzují povrch Marsu

Laser zařízení ChemCam na palubě roveru je značně vytížený. Od přistání roveru na Marsu v srpnu 2012 tento laser vystřelil asi 350 tisíckrát. S jeho pomocí už rover prozkoumal 1 400 různých kusů hornin na povrchu Marsu. Laser Curiosity může zasáhnout horninu až do vzdálenosti 7 metrů. Po zásahu se malé množství hmoty promění v plazmu, kterou následně rover analyzuje pomocí spektrometrů.

Reklama

  • Zdroj textu:

    IFL Science, NASA

  • Zdroj fotografií: NASA, JPL / Caltech

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Oceánský lapač Jenny v akci - během 12týdenní mise se mu podařilo z oceánu odstranit 10 tisíc tun odpadu.

Zajímavosti

Plynný obr 2M0437b se zrodil před pouhými několika miliony let (ilustrativní foto).

Vesmír

Žravost a obrovská pusa vysloužily rohatce brazilské (Ceratophrys cornuta) přiléhavou přezdívku „Pac-Man“ – podle jedné z prvních počítačových her, v níž nenasytný puntík s velkou pusou probíhá bludištěm a polyká vše, co se mu postaví do cesty.

Příroda
Věda

<p>Polární záře oblohu rozsvítí neonovým světlem. V Laponsku je lze pozorovat hlavně v zimě. <em>(foto: Shutterstock)</em></p>

Cestování

Ženský akt ležící na břiše z roku 1917 od Egona Schieleho.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907