NASA úspěšně pokračuje ve vývoji tichého nadzvukového dopravního letounu

30.06.2017 - Stanislav Mihulka

Kdy se první pasažéři dočkají nadzvukových letadel s tichým provozem?

Design nového letounu -<p>Aktuální vzhled připravovaného nadzvukového dopravního letounu </p>
Design nového letounu -

Aktuální vzhled připravovaného nadzvukového dopravního letounu 


Reklama

Specialisté americké kosmické agentury NASA ve spolupráci se společností Lockheed Martin pracují na vývoji nového typu dopravního letounu. Jejich cílem je nadzvukový dopravní letoun, jehož provoz by byl ve srovnání s předešlými nadzvukovými letouny velmi tichý.

Model tohoto připravovaného letounu nedávno obstál v testech, které proběhly v nadzvukovém aerodynamickém tunelu Glennova výzkumného střediska NASA v Clevelandu, stát Ohio.

Příznivé výsledky vedly odborníky k závěru, že projekt takového letounu je smysluplný, a že bude možné postavit nadzvukové dopravní letadlo s tichým provozem.

TIP: Rychle, ale také tiše: NASA vyvíjí méně hlučná nadzvuková letadla

Dalším krokem bude stavba pilotovaného stroje s jedním motorem. Kontrakt na toto letadlo bude udělen počátkem příštího roku a v roce 2021 by měl nový stroj vzlétnout a uskutečnit první letové testy.

Reklama

  • Zdroj textu:

    NASA

  • Zdroj fotografií: NASA / Lockheed MartinDalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když člověk přijde o jednu hemisféru, zbývající část mozku dokáže z velké části nahradit její funkci. Plasticita mozku je ale zřejmě závislá na věku. (foto: Shutterstock)

Věda

Ulicemi kráčí smrt

Día de Muertos | Mexiko

Mexický svátek Día de Muertos neboli „den mrtvých“ se slaví od večera 31. října do 2. listopadu. Odrážejí se v něm předkřesťanské tradice, mimo jiné aztécké rituály, a jeho smyslem je poukázat, že smrt tvoří zcela přirozenou součást života. Malování a masky ve tvaru lebek slouží k uctění zesnulých, jimž lidé také pokládají na hroby či domácí oltáře obětiny. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Skupiny malých roverů by mohly pronikat do jeskynních prostor na Měsíci a na další obtížně dostupná či nebezpečná místa. (foto: Lunar Zebro, TU Delft, CC0)

Vesmír
Válka

Po smrti Jana Šembery (1597) pánové z Boskovic vymřeli po meči. A komu připadly jejich překrásné zámky? Jan Šembera obě své dcery provdal za šlechtice z rodu Lichtenštejnů, kteří se tak mohli radovat z bohatého dědictví. (foto: Wikimedia Commons, DoronenkoCC BY-SA 4.0)

Historie

Úchvatná scenérie Velké Sněžné jámy. (foto: © Jan Vítek)

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907