NASA vybrala místo přistání pro lunárního těžařského robota PRIME-1

08.11.2021 - Stanislav Mihulka

Experiment PRIME-1 bude vrtat do měsíčního povrchu a hledat led v sousedství kráteru Shackleton

<p>Lander Nova-C s experimentem PRIME-1.</p>

Lander Nova-C s experimentem PRIME-1.


Reklama

Americká vesmírná agentura NASA připravuje zajímavou lunární misi se společností Intuitive Machines z texaského Houstonu. Její součástí je experiment Polar Resources Ice-Mining Experiment-1 (PRIME-1), což je těžařský robot, který bude na Měsíci vrtat a pátrat po ledu. Kvůli povaze mise bylo obtížné vybrat správné místo na povrchu Luny, kde by měl PRIME-1 zkusit štěstí.

NASA a Intuitive Machines v těchto dnech ohlásili, že jako místo přistání této mise, k němuž by mělo dojít v prosinci 2022, zvolili hřeben u kráteru Shackleton, jehož okraj se dotýká jižního pólu Měsíce. Vybraná lokalita musela splňovat přísné podmínky. Mise potřebuje solární energii, což znamená ozáření Sluncem a zároveň přímý výhled na Zemi kvůli komunikaci.

Místo pro hledání ledu

Současně musejí být podmínky místa přistání takové, aby tam byla slušná šance na objevení ledu do hloubky zhruba 1 metru. To je hloubka, do které se dostane speciální vrták The Regolith Ice Drill for Exploring New Terrain (TRIDENT). Na příliš osluněných místech by to byl problém. Pro NASA představuje experiment PRIME-1 významný krok pro přípravu těžby surovin na Měsíci i dalších vesmírných tělesech. Bez této těžby se důkladný průzkum vesmíru a stavba kolonií zřejmě neobejde.

TIP: NASA představila nákladní lunární modul pro přepravu roverů na Měsíc

Scénář mise počítá s tím, že na Měsíci přistane lander Nova-C společnosti Intuitive Machines. Přiveze experiment PRIME-1 a řadu dalších experimentů, včetně experimentu společnosti Nokia s vytvořením vysokorychlostního internetu na Měsíci a „skákajícího“ roveru Micro-Nova, který by měl „prohopsat“ nedaleký kráter.

Reklama
Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vstupem USA do války přibyly na západní frontu statisíce vojáků, s jejichž pomocí se konečně podařilo zvrátit poměr sil a zajistit vítězství nad centrálními mocnostmi. (foto: Alamy)

Válka

Keltská polozemnice v archeoparku Nasavrky. (foto: Shutterstock)

Historie

Dospívající samec vydává při spatření člověka varovný výkřik. Dá se říct, že tento jedinec je usazen uprostřed „spižírny“. (foto: Shutterstock)

Příroda

Výzkumníci objevili dosud neznámou imunitní reakci uvnitř nosu, která bojuje proti virům způsobujícím infekce horních cest dýchacích. Další testy odhalily, že tato ochranná reakce je při nižších teplotách výrazně slabší – a to zvyšuje pravděpodobnost nákazy. (foto: Profimedia)

Věda

Osamělá akácie v roce 1961. (foto: Wikimedia Commons, Michel MazeauCC BY-SA 2.0)

Zajímavosti
Vesmír

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907