NASA ztratila spojení s roverem Opportunity: Ochromila ho písečná bouře?

15.06.2018 - Martin ReichmanVědci americké vesmírné agentury NASA se bezúspěšně snaží navázat spojení s roverem Opportunity, který na Marsu pracuje už téměř 15 let. Předpokládají, že se sám přepnul do úsporného režimu kvůli nedostatku energie způsobenému nynější velkou písečnou bouří na rudé planetě.

Písečná bouře, která je největší za několik posledních let, zasáhla okolo 35 milionů čtverečních kilometrů, tedy čtvrtinu povrchu Marsu. V důsledku písečné bouře nemají solární panely roveru dostatek sluneční energie. Z posledních údajů, které rover odeslal vyplývá, že výkon panelů je pouze okolo 4 % oproti běžnému stavu.

Kromě prachové bouře a nedostatku slunečního světla vědcům způsobuje vrásky i snižující se teplota. Na Marsu sice začíná letní sezóna a prach v atmosféře udržuje proti normálu mírně vyšší teplotu, z dat odeslaných 8. června ale vědci vyčetli, že teplota v okolí roveru padá k -36 °C. Opportunity je ale stavěný na minimální teploty do -55 °C. Výraznější propad teploty by ale mohl znamenat problém.

Přes všechny potíže ale v NASA zatím panuje mírný optimismus. Bouře z roku 2007, a která poškodila jeden přístrojů roveru, byla větší než ta současná. Na druhou stranu Opportunity byl v té době podstatně mladší a méně opotřebovaný. 

  • Zdroj textu

    NASA

  • Zdroj fotografií

    NASA


Další články v sekci