Rover NASA Opportunity na Marsu zasáhla obrovská písečná bouře

12.06.2018 - Stanislav Mihulka

Opportunity pracuje na Marsu déle než 14 let. Nyní se musí vypořádat s přívalem písku

<p>Rover Opportunity na Marsu</p>

Rover Opportunity na Marsu


Reklama

Štěstí amerických robotických průzkumníků na Marsu je vrtkavé. Curiosity v těchto dnech ohlásila další významné objevy, zatímco menší rover Opportunity (oficiálně Mars Exploration Rover – B), který studuje povrch Marsu od počátku roku 2004, právě zasáhla gigantická písečná bouře.

Písečnou bouři zaznamenala jako první sonda NASA Mars Reconnaissance Orbiter, působící na oběžné dráze Marsu. Operátoři sondy zjistili, že se písečná bouře formuje v oblasti, kde pracuje Opportunity, a upozornili na to tým operátorů roveru. Ti se pak mohli v rámci možností připravit na příval písku.

Opportunity v bouři

Po krátkém čase bouře skutečně udeřila. V pátek 8. června pokryla více než 18 milionů kilometrů čtverečních povrchu rudé planety, což přesahuje rozlohu celé severní Ameriky. Podle NASA nejsou sice podobné bouře na Marsu úplně běžné, ale ani zcela výjimečné. Vznikají náhle, ale pak trvají celé týdny, někdy i měsíce.

TIP: Opportunity v ohrožení: Vážnou závadu vyřešil reset paměti

Od 6. června významně poklesla úroveň energie, kterou má Opportunity k dispozici, očividně kvůli solárním panelům pokrytým pískem. Pokud bouře potrvá příliš dlouho, mohl by být rover bez energie ohrožený přílišným chladem. Právě chlad zřejmě v roce 2010 vyřadil z činnosti dvojče Opportunity, rover jménem Spirit. Inženýři v NASA jsou ale optimističní - rover Opportunity už podle nich zvládl i horší věci.

Reklama

  • Zdroj textu:

    Space.com/NASA

  • Zdroj fotografií: NASADalší články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Když si někdo kýchne na Mount Everestu, jeho patogeny mohou na místě vydržet i staletí. (foto: Wikimedia Commons, TirthakanjiCC BY-SA 3.0 CZ)

Věda

Nejšťastnější zemí světa se v žebříčku sestavovaném pro OSN už šestý rok v řadě stalo Finsko, Česko skončilo stejně jako loni osmnácté. (foto: Shutterstock)

Revue

Libušín a Maměnka v současné podobě. (foto: Shutterstock)

Zajímavosti

Pozemský Měsíc není ve srovnání s ostatními souputníky žádným trpaslíkem. (foto: Unsplash, Drew TilkCC0)

Vesmír

Albrecht Dürer na terase svého domu, obraz od Williama Bella Scotta. (ilustrace: Wikimedia Commons, CC0)

Historie

Italský voják vyzbrojený kulometem Breda, Jugoslávie 1941. (foto: Wikimedia Commons, Regio EsercitoCC BY-SA 4.0)

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907