Reklama


Mléčná dráha je možná zcela výjimečná: Pro vědce je to poměrně zásadní problém

25.09.2017 - Stanislav Mihulka

Výzkum aktivity satelitních galaxií ukazuje, že Mléčná dráha není jako jiné galaxie. Její výjimečnost by ale znamenala zásadní problém

Dvojče Mléčné dráhy -<p>Jedna z galaxií, která by měl být velmi podobná naší Mléčné dráze</p>
Dvojče Mléčné dráhy -

Jedna z galaxií, která by měl být velmi podobná naší Mléčné dráze


Reklama

O Mléčné dráze často uvažujeme jako o typické, nebo takříkajíc průměrné galaxii. Je ale dost možné, že se pleteme. Podle nové analýzy je naše domovská galaxie méně typická, než jsme si mysleli.

Astronomka Marla Geha z Yale a její kolegové ve své studii vycházejí z dat projektu Satellites Around Galactic Analogs (SAGA) Survey, který se zaměřuje na galaxie podobné Mléčné dráze a jejich okolí. Větší galaxie, jako je Mléčná dráha, bývají obklopené hejnem satelitních trpasličích galaxií.

Podezřele klidné satelitní galaxie Mléčné dráhy

V projektu SAGA vyšlo najevo, že prakticky všechny satelitní galaxie větších galaxií podobných Mléčné dráze jsou velmi aktivní a vznikají v nich nové hvězdy. Jenomže v satelitních galaxiích okolo Mléčné dráhy je nápadný klid. Téměř v žádné z nich takovou aktivitu nepozorujeme.

TIP: Mléčná dráha je možná o 50% větší, než si vědci mysleli

Vědci z toho usuzují, že by Mléčná dráha nemusela být typickou, ale naopak výjimečnou galaxií. A to by byl problém. Mléčnou dráhu totiž používáme jako modelovou galaxii pro výzkum snad všech možných jevů ve vesmíru. Cokoliv jsme objevili o temné hmotě, kosmologii, vývoji galaxií nebo třeba tvorbě hvězd, hrála v tom zásadní roli Mléčná dráha.

Astronomové se tak zřejmě dostali do pozice genetiků, kteří před časem k hrůze zjistili, že oblíbená modelová muška octomilka, kterou podrobně prozkoumali, má ve skutečnosti velice výjimečný zárodečný vývoj a řadu poznatků nelze použít nikde jinde.

  • Zdroj textu:

    Yale University

  • Zdroj fotografií: SDSS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zrádce od Thermopyl

Píše se rok 480 př. n. l. a u Thermopyl se právě výhodná pozice řeckých obránců mění v mlýnek na maso. Mnohasettisícová armáda Peršanů pod vedením krále Xerxa totiž nenapochodovala do úzké soutěsky v jednom houfu (jak si představovali Sparťané), ale částečně ji obešla skalními pěšinami zezadu. Někdo jim musel dobře poradit! Obvinění padne na bývalého vojáka Epialtese z Trachisu. Důkazy však chybějí. Slavný řecký historik Hérodotos píše, že podezíráni byli i další dva lidé. „Ale jen na život hanebného Epialtese vypsali Řekové odměnu.“ Pravdou zůstává, že tuhle „zkratku přes hory“ hojně využívali při vzájemných přepadech jak Sparťané, tak i lid z Fókidy, který momentálně stál na straně perského krále Xerxa. Dá se tedy předpokládat, že o cestě do týlu nepřítele věděli už dávno i bez našeptávačů.

Zajímavosti

Pletení na prstech bylo snadné, a proto se těšili tkaničkáři menší úctě než tkalci

Historie

Mezi špičkovými senzory nebudou na lodi chybět sonary v ponorných kýlech, vlečené sonarové bóje, hydrofon pro poslech mořských živočichů a zařízení na odběr vzorků vzduchu, vody i mořského dna.

Zajímavosti

Osud vesmíru je stále nejasný

Vesmír

Příště možná poletí na letecké biopalivo

Věda

Tučňáci se poprvé pouští na moře a učí se samostatně lovit. U břehu na ně již čekají tuleni, pro které je mladý tučňák relativně snadnou kořistí

Příroda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907