Reklama


Mléčná dráha je možná zcela výjimečná: Pro vědce je to poměrně zásadní problém

25.09.2017 - Stanislav Mihulka

Výzkum aktivity satelitních galaxií ukazuje, že Mléčná dráha není jako jiné galaxie. Její výjimečnost by ale znamenala zásadní problém

Dvojče Mléčné dráhy -<p>Jedna z galaxií, která by měl být velmi podobná naší Mléčné dráze</p>
Dvojče Mléčné dráhy -

Jedna z galaxií, která by měl být velmi podobná naší Mléčné dráze


Reklama

O Mléčné dráze často uvažujeme jako o typické, nebo takříkajíc průměrné galaxii. Je ale dost možné, že se pleteme. Podle nové analýzy je naše domovská galaxie méně typická, než jsme si mysleli.

Astronomka Marla Geha z Yale a její kolegové ve své studii vycházejí z dat projektu Satellites Around Galactic Analogs (SAGA) Survey, který se zaměřuje na galaxie podobné Mléčné dráze a jejich okolí. Větší galaxie, jako je Mléčná dráha, bývají obklopené hejnem satelitních trpasličích galaxií.

Podezřele klidné satelitní galaxie Mléčné dráhy

V projektu SAGA vyšlo najevo, že prakticky všechny satelitní galaxie větších galaxií podobných Mléčné dráze jsou velmi aktivní a vznikají v nich nové hvězdy. Jenomže v satelitních galaxiích okolo Mléčné dráhy je nápadný klid. Téměř v žádné z nich takovou aktivitu nepozorujeme.

TIP: Mléčná dráha je možná o 50% větší, než si vědci mysleli

Vědci z toho usuzují, že by Mléčná dráha nemusela být typickou, ale naopak výjimečnou galaxií. A to by byl problém. Mléčnou dráhu totiž používáme jako modelovou galaxii pro výzkum snad všech možných jevů ve vesmíru. Cokoliv jsme objevili o temné hmotě, kosmologii, vývoji galaxií nebo třeba tvorbě hvězd, hrála v tom zásadní roli Mléčná dráha.

Astronomové se tak zřejmě dostali do pozice genetiků, kteří před časem k hrůze zjistili, že oblíbená modelová muška octomilka, kterou podrobně prozkoumali, má ve skutečnosti velice výjimečný zárodečný vývoj a řadu poznatků nelze použít nikde jinde.

  • Zdroj textu:

    Yale University

  • Zdroj fotografií: SDSS

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Airlander 10 si získal pozornost celého světa svými úspěchy i nehodami.

Věda

Gruzínští vinaři se chystají vytipovat vhodné odrůdy vína, které se nejlépe vypořádají s drsnými podmínkami na povrchu Marsu.

Vesmír
Historie

Španělský důchodce si na své zahradě postavil UFO v přepočtu za 2,6 milionu korun – letět by mělo na fiktivní planetu.

Revue

Nahoře tkáň nádoru před léčbou, dole po léčbě. Nádorové buňky zeleně, tukové buňky červeně a nádorové buňky proměněné na tuk tmavě žluté.

Věda

Podobné útoky kavalerie na západní frontě se odehrávaly pouze v prvních týdnech války

Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907