Nastupte do stroje času: Exploze supernovy z časů pozemských dinosaurů

10.02.2016 - Martin Reichman


Reklama

Supernovu, s označením SN2015F, objevil v březnu 2015 Berto Monard v blízké spirální galaxii NGC 2442, nacházející se v souhvězdí Létající ryby. Její jasnost byla dostatečná, aby ji bylo možné spatřit i pomocí malých dalekohledů.

Světlo z této supernovy k nám putovalo miliony let – její vzdálenost vědci odhadují na 24 megaparseků (1 parsek = 3,262 světelných let). Jde o supernovu typu Ia – tedy explozi bílého trpaslíka, který shromáždil hmotu z blízkého hvězdného průvodce (obvykle rudého obra) a dosáhl Chandrasekharovy meze. Energie, která během takové události uvolní termonukleárním zážehem, způsobí prudkou explozi hvězdy a vznik rázové vlny. Vyvrhovaná hmota je urychlována na rychlosti v řádu 10 000 km/s.

Pokud byste si chtěli supernovu prohlédnou nyní, budete muset vyrazit do hvězdárny - zbytky SN2015F jsou nyní tak slabé, že se bez velkého dalekohledu neobejdete.

  • Zdroj textu:

    apod.nasa.gov

  • Zdroj fotografií:

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Revue

Ani se spaním se to nemá přehánět

Věda

František Josef I. žil déle než 86 let, z toho 68 let panoval a řídil osudy jedné z největších a nejmocnějších říší světa. Stal se symbolem jistoty a trvalosti, ale i nehybnosti. 

Zajímavosti

Jižní pól Jupiteru na snímku sondy Juno. Pro srovnání siluety USA a Texasu

Vesmír

Tre Cime di Lavaredo

1. MÍSTO KATEGORIE KRAJINY ZA NAŠIMI HRANICEMI
1. MÍSTO ABSOLUTNÍHO POŘADÍ

Autor: Jiří Soukup
Použitá technika: Nikon D750 a objektivem Irix 15 F2,4; horizontální panorama složené z osmi snímků focených na výšku

Snímek byl pořízen v Dolomitech u známého skalního útvaru Tre Cime di Lavaredo. Vypravil jsem se do této oblasti spolu s přáteli na večerní focení, ale zastihla nás bouřka před níž jsme se museli schovat do takové menší jeskyně, kterou jsme náhodou objevili. Když zbývalo asi 15 minut do západu slunce a když už přestávalo pršet, tak jsme se rozhodli pro cestu zpět – smíření s tím, že asi žádný snímek nepořídíme. Jenže po asi 10 minutách co jsme byli na zpáteční cestě, se obloha začala protrhávat a příroda nám vykouzlila nádherné podmínky o kterých fotograf může jenom snít!

Příroda

Terén Antarktidy na mapě projektu BedMachine

Věda

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907