Nátěr odrážející tepelné záření zajistí chlazení budov

Ve světě s globálním oteplováním určitě přijdou vhod ochlazující barevné nátěry

27.04.2020 - Stanislav MihulkaSlunce vysílá záření na mnoha různých vlnových délkách. My zrakem vnímáme jen viditelné světlo, ale podstatnou část energie od Slunce přináší infračervené tepelné záření. Právě toto záření ohřívá objekty na povrchu Země a přispívá ke zvyšování teploty za slunečních dnů. Američtí odborníci vymysleli důmyslný nátěr, který nám s tím může pomoct.

Nový nátěr tvoří dvě vrstvy. Vrchní vrstvu představuje komerční barva, která může být klidně černá anebo jakákoliv jiná. Klíčovou roli hraje spodní vrstva nátěru, kterou tvoří polymer podobný teflonu. Právě tato vrstva účinně odráží infračervené záření a udržuje tím natřené povrchy o něco chladnější.

TIP: Šokují předpověď počasí: Australská města v roce 2040 zažijí 50 °C ve stínu

Pozoruhodné je, že tento nátěr ochlazuje povrchy, i když jeho svrchní vrstva má černou barvu. V takovém případě je povrch asi o 16 °C chladnější, než by byl v případě použití běžného černého nátěru bez vrstvy odrážející tepelné záření. Podle tvůrců nového nátěru je pochopitelně možné dosáhnout podobného ochlazení budov a dalších povrchů vystavených Slunci použitím bílé barvy anebo zrcadel. Oboje má ale svá úskalí a v mnoha případech by to nebylo praktické. 


Další články v sekci