Nátěr odrážející tepelné záření zajistí chlazení budov

27.04.2020 - Stanislav Mihulka

Ve světě s globálním oteplováním určitě přijdou vhod ochlazující barevné nátěry

<p>I černé domy mohou být chladné</p>

I černé domy mohou být chladné


Reklama

Slunce vysílá záření na mnoha různých vlnových délkách. My zrakem vnímáme jen viditelné světlo, ale podstatnou část energie od Slunce přináší infračervené tepelné záření. Právě toto záření ohřívá objekty na povrchu Země a přispívá ke zvyšování teploty za slunečních dnů. Američtí odborníci vymysleli důmyslný nátěr, který nám s tím může pomoct.

Nový nátěr tvoří dvě vrstvy. Vrchní vrstvu představuje komerční barva, která může být klidně černá anebo jakákoliv jiná. Klíčovou roli hraje spodní vrstva nátěru, kterou tvoří polymer podobný teflonu. Právě tato vrstva účinně odráží infračervené záření a udržuje tím natřené povrchy o něco chladnější.

TIP: Šokují předpověď počasí: Australská města v roce 2040 zažijí 50 °C ve stínu

Pozoruhodné je, že tento nátěr ochlazuje povrchy, i když jeho svrchní vrstva má černou barvu. V takovém případě je povrch asi o 16 °C chladnější, než by byl v případě použití běžného černého nátěru bez vrstvy odrážející tepelné záření. Podle tvůrců nového nátěru je pochopitelně možné dosáhnout podobného ochlazení budov a dalších povrchů vystavených Slunci použitím bílé barvy anebo zrcadel. Oboje má ale svá úskalí a v mnoha případech by to nebylo praktické. 

  • Zdroj textu:

    New Scientist

  • Zdroj fotografií: CC0 Creative Commons

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Zajímavosti

Stále více cibetek je kvůli „cibetkové kávě“ drženo v zajetí. Přesto je velmi pravděpodobné, že většina kávy prodávané s touto nálepkou, cibetku nikdy „neviděla“.

Příroda

Protein PIN1 dokáže v řadě případů zlepšit stav varlat i spermií, které se v nich vyvíjejí. Do varlat ho spolehlivě dostane nová nanotechnologie.

Věda

Typický start nosné rakety Falcon v režii SpaceX

Vesmír

Dům z odpadu

Předmět recyklace: použitý stavební materiál 
Kde: Brazílie

Uruguayský umělec Jaime si uvědomil, že přibližně 40 % veškerého odpadu, který putuje na skládky, pochází z někdejších staveb – a velkou část lze opět využít. Na svém pozemku v Brazílii proto podobný materiál „zrecykloval“ do podoby nového domu.

Revue

Obchodní gildy se k pojištění dopracovaly z nutnosti snižovat rizika plynoucí ze zámořského obchodu.

Historie

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907