Návrat Cthulhu: Malé stvoření ze silurského moře připomíná fantaskní příšeru

13.04.2019 - Stanislav Mihulka

Autor děsivých příběhů H. P. Lovecraft by byl nejspíš poctěn, že nového prvohorního ostnokožce pojmenovali podle jeho oblíbeného monstra Cthulhu

<p>Malý cthulhu ze siluru.</p>

Malý cthulhu ze siluru.


Reklama

V hororových fantasy příbězích Howarda Phillipse Lovecrafta se často objevují mýty o Cthulhu, které popisují podivné a temné síly z dávné minulosti Země. Bájná nestvůra Cthulhu je podle Lovecrafta nepopsatelně děsivá a obrovská jak velikosti, tak i hrůzou, kterou kolem sebe budí.

Lovecraftovy povídky jsou dnes stále velice populární a staly se základem žánru moderního hororu. Nepochybně je znají i američtí a britští paleontologové, kteří nedávno popsali nového tvora z příbuzenstva ostnokožců, ze silurského moře. Žil asi před 430 miliony let na mořském dně, které se rozkládalo na území dnešního anglického hrabství Herefordshire.

TIP: Obludní mořští klepítkatci zabíjeli kořist ostrou šavlí

Nově objevený ostnokožec dostal jméno Sollasina cthulhu. Jeho vzhled byl podle sofistikované 3D rekonstrukce objevených fosilních pozůstatků poněkud netradiční. Stvoření se pohybovalo po asi 45 chapadloidních končetinách, jimiž také podle všeho lovilo potravu. Sollasina byla příslušníkem dnes již dávno vymřelé skupiny Ophiocistioidea. V dnešní přírodě jsou jejich nejbližšími příbuznými zřejmě sumýši, bizarní „mořské okurky“.

  • Zdroj textu:

    Yale University

  • Zdroj fotografií: Elissa Martin/Yale Peabody Museum of Natural History

Reklama

Další články v sekci

Reklama

Reklama

Aktuální články

Vesmír

Norimaki Synthesizer ve variantě pro digitální ochutnávání suši

Věda
Revue

Elisabeth na autoportrétu

Historie
Vesmír
Válka

Nové časopisy Extra Publishing

RSSInzerceO serveru (Redakce)Partnerské weby
© Extra Publishing, s. r. o. 2007–2011. ISSN 1804-9907